Cibetka africká se vyskytuje ve střední, jižní a části východní Afriky. Nejčastěji ji najdeme v savanách a v lesích.
Cibetka africká má krátkou hustou srst, která má základní zbarvení je okrové až stříbřité. Po celém těle jsou tmavé až černé skvrny, které se místy slévají v podélné pruhy. Krátké nohy jsou černé. Ocas je od špičky do poloviny černý, jeho druhá polovina je šedá s černými pruhy. U řitního otvoru má pachovou žlázu, která produkuje silně zapáchající látku. Hlava je šedá s černými skvrnami kolem očí, které pokračují směrem dolů přes tvář. Uši jsou malé a zakulacené. Čenich je bílý. Na obou stranách krku má bílý pruh. Přes záda až po ocas má černý pruh, který na zádech tvoří hřívu dlouhou 3-10 cm. Tuto hřívu při vzrušení dokáže vztyčit. Na každé noze má 5 prstů s nezatažitelnými drápy. Na břiše má 6 prsních žláz. V čelistech má 40 zubů, stoličky jsou podobné zubům šelem, které vyhynuly před miliony let. Podobné stoličky mají dnes už jen někteří vačnatci a hmyzožravci.Aktivní je hlavně od soumraku do půlnoci..Během dne obvykle spí ve vysoké trávě nebo v křovinách. Žije samotářsky. Mimo období páření žije většinou jako samotář. Teritorium si značí žlázou umístěnou na podbřišku. Na okrajích teritoria má hromady trusu, kterými si značí svoje území. Je to tiché a nenápadné zvíře Potravou cibetky africké se může stát téměr jakékoli zvíře, které je schopna zabít. Na jejím jídelníčku najdeme malé savce, plazy, ptáky, vejce, hmyz a různé plody. Dokáže sežrat zvířata i rostliny, které jsou pro jiná zvířata jedovaté. Žere i mršiny ve vysokém stadiu rozkladu. Kořist zabíjí silným třesením, menším zvířatům tak může přerazit krk nebo páteř.
Březost trvá 60-72 dnů. Po této době samička vrhne ve vyhrabaném doupěti 1-4 mláďata. Během roku může mít až 3 vrhy. Oproti jiným masožravcům se malé cibetky rodí více vyvinuté. Jsou celé osrstěné, srst je kratší a jemnější než mají dospělá zvířata. Znaky na srsti jsou naopak méně výrazné. Mladí jsou schopni se hned po narození plazit. Nohy jsou schopny podporovat tělo od 5. dne. Mezi 17. a 18. dnem vylézají z doupěte. Na mateřském mléce jsou závislí asi 6 týdnů. Od 7. týdne jim matka začíná předkládat pevnou potravu. Zhruba ve 2 měsících zkouší sami lovit. Zvláštností je jejich chování, při kterém mláďata jakoby sají matce z úst sliny. Olizují jí přitom pysky a tlamu. Toto chování se objevuje těsně před tím než je matka začne krmit pevnou potravou. Pohlavně dospívají okolo jednoho roku.Online přenos:

Napajedlo Rosie’s Pan

Videozáznamy

Cibetka u napajedla
Cibetka africká

Cibetka se přišla napít

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)