Svatyně přinesla nový život medvědům a je symbolem optimismu pro ochranu bohatého přírodního prostředí Rumunska

[ihc-hide-content ihc_mb_type=“show“ ihc_mb_who=“2,3,4″ ihc_mb_template=“1″ ]

Každodenní řízení medvědího útočiště včetně záchrany a péče o medvědy a veškeré všeobecné údržby kolem svatyně provádí organizace Cristina Lapis – Milioane de přátel (Miliony přátel), která sídlí v rumunském Brasovu .
Území pro svatyni, 160 hektarů dubového a lískového lesa, darovala obec Zarnesti, malé město v centrální Transylvánii, 25 km jižně od Brasovu.
Nachází se v dubových lesích Karpat, nad městem Zarnesti ve středním Rumunsku.
Svatyně byla vytvořena s finančními prostředky z různých zdrojů, včetně Světové společnosti pro ochranu zvířat (WSPA), která také navrhla svatyni a pomohla školení zaměstnanců.
Svatyně vznikla kvůli potřebě zachránit více než 50 medvědů, kteří byli nalezeni týráni v malých a zrezivělých klecích po celé zemi, kde byli používáni jako domácí zvířata nebo jako atrakce pro restaurace a čerpací stanice. Medvědi byli všichni zachyceni z volné přírody jako mláďata a žili celý svůj život v uzavřených klecích se špatnou stravou a malou nebo žádnou veterinární péčí. Tento postup držení zajatých medvědů byl v Rumunsku nezákonný, ale dokud nebyla vytvořena medvědí útočiště, úřady nebyly schopné konfiskovat tyto medvědy kvůli nedostatku zařízení k péči o tato zachráněná zvířata.
V roce 2007 Rumunsko vstoupilo do Evropské unie a přineslo nové zákony včetně směrnice EU o zoo – což znamenalo, že všechny zoologické zahrady v Rumunsku musely dosáhnout určité úrovně řízení zvířat. Mnoho zoologických zahrad nedokázalo vyhovět a medvědi v těchto zoologických zahradách čelili eutanázii – ale byli zachráněni tím, že byli znovu ubytováni v medvědí svatyni.
Stavba svatyně byla zahájena v roce 2005 a dnes zde žije více než 70 zachráněných medvědů, kteří žijí v několika velkých zalesněných ohradách o celkové ploše zhruba 66 akrů (27 hektarů). Tyto zalesněné oblasti obsahují velké sladkovodní bazény, hibernační duny a stovky stromů s bujnou přírodní vegetací.

Velký útvar centrální svatyně obsahuje pracovní plochu, skladovací prostory a prostory pro přípravu jídla medvědů, veterinární kliniku a řadu karanténních denzí pro nové nebo nemocné medvědy. Přestože medvědi se živí vegetací, ořechy a ovocem, které je k dispozici v lese, potřebují další jídlo a zaměstnanci útočiště rozdělují denní dávky kolem svatyně.

Svatyně má na všech plotech kamery CCTV, takže zaměstnanci mohou sledovat chování medvědů a také pozorovat návštěvníky svatyně.
Medvědi žijí ve velkých zalesněných oblastech a je jejich volbou, zda zůstanou v lese, nebo si odpočinou nebo si hrají na otevřených loukách a bazénech. Není to zoo a péče o medvědy je prioritou, ale mnoho medvědů je viděno hrát si a odpočívat v blízkosti plotů, takže návštěvníci jsou obecně schopni vidět tyto nádherné zvířata z bezpečné vzdálenosti.

První medvědí útočiště vznikly na začátku devadesátých let v Řecku a Turecku, kde byly používány k ukončení krutého obchodu s tanečními medvědy v těchto zemích. Od té doby byly v mnoha zemích, včetně Německa, Thajska, Pákistánu, Indie a Číny, zřízeny útočiště pro medvědy, které umožňují skupinám volně žijících zvířat a orgánům v těchto zemích zachránit medvědy před nelegálním obchodem nebo krutým vykořisťováním.

Medvědi v záchranném centru

Záchrana medvědů

Medvědi při krmení

Medvědi čekají na další krmení
https://www.youtube.com/watch?v=meWH9kExsTs

V srdci rumunských malebných karpatských hor se uzdravují medvědi z krutého týrání

Medvědi hrající si se sudem

[/ihc-hide-content]

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)