Když se Thomasův oheň minulý měsíc přiblížil k hnízdě kondorů v Kalifornii, radiový signál mladé samičky 871 potemněl. Biologové se nedávno vrátili do oblasti, aby ji našli.

Kaňon byl cítit kouřem z ohně, když tým biologů dorazil na řeku Sespe asi 50 kilometrů severně od Los Angeles.
Západní strana byla zčernalá a pokrytá popelem od Thomasova ohně, největšího požáru zaznamenaného v Kalifornii.
Na vyhořelých svazích byly popálené kaktusy a na několika místech stály duby, které se vyhýbaly nejhoršímu požáru.
Biologové z Programu obnovy kondorů Ryb a divoké zvěře v USA se nacházeli na cestě v hledání kondora 871, osmiměsíční samičky kondora kalifornského, která tam nedávno žila.

Minulý měsíc Thomasův oheň spálil okolí hnízda, které se nachází v kaňonu. Celkově požár spálil 440 čtverečních kilometrů, zničil více než 1000 objektů, evakuovalo se 100 000 obyvatel a od 4.prosince bojovalo s ohněm 8 500 hasičů, až do úplného uhašení požáru 12. ledna.
Ve dnech, kdy vypukl požár, živé video z hnízda, které mělo specializované on-line sledování, ukázalo, že 871 zkouší krátké tréninkové lety, ale nikdy skutečně neletěla. Joseph Brandt, biolog z volně žijících živočichů s programem obnovy, řekl,
že mláďata typicky opouštějí hnízdo mnohem dříve, ale z nějakého důvodu 871 se nechtělo, zdálo se, že čeká až do poslední chvíle.
Když se požár přiblížil, biologové potvrdili, že je stále naživu naladěním na rádiový signál vyzařovaný vysílačem připojeným
k jejímu křídlu. Ale když oheň dosáhl hnízdo, její signál zmizel.
S rozpětím křídel skoro tři metry, Kalifornští kondoří se kdysi objevovali po většině západních státech USA.
Do roku 1982 se však populace zmenšila na 23 ptáků, a to hlavně kvůli otravě olovem způsobené konzumací těl zvířat obsahujících olověné kulky. Služba Fish and Wildlife Service v USA zachytila zbývající kondory v roce 1987 a o pět let později
je začala uvolňovat zpět do přírody. Do roku 2016 vzrostla divoká populace na 276 kondorů.
I když byl oheň intenzivní, Brandt cítil optimismus, že kondor 871 přežil. V roce 2010 prezentoval data na ornitologické konferenci, která ukázala, že od obnovení kondorů v jižní Kalifornii, požáry spálily šest aktivních hnízd a pět z těchto mláďat přežilo.

„Tyto požáry jsou něco, na co se kondoři přizpůsobují,“ řekl. „Dokud existují kondoři, v této části Kalifornie pravděpodobně došlo k požárům.“

Měl ještě novější důkazy: Pět dní před prohlídkou získal další člen týmu signál 871, zatímco procházel po hřebeni kaňonu.
A ve dnech, které následovaly po požáru, jednotka GPS na matčině křídle poslala zpět řadu pingů z východní strany řeky.
Brandt si myslel, že tam je mládě.
Skupina překročila řeku 2. ledna, asi dva týdny poté, co oheň spálil oblast. Nadya Seal Faith, výzkumná pracovnice v zoologické zahradě Santa Barbara, která úzce spolupracuje s programem obnovy, zapnula svůj rádiový přijímač a naladila na kmitočet vysílače 871. Pokud by byl kondor poblíž, slyšela by konzistentní pípnutí, ale reproduktor vyzařoval pouze statický signál. Chodili po zemi a každým krokem vykopali malé mraky popela.
Méně než kilometr od auta Seal Faith spatřil dva dospělé kondory, kteří seděli na skalnatém hřbetu nad řekou. Nylonové štítky vytištěné s velkými čísly je identifikovaly jako rodiče 871. Mladá samička teď nemohla být daleko.

Seal Faith a Brandt se vyškrábali na skálu nad řekou, aby se podívali na mládě. Prohlédli východní stranu řeky, která téměř úplně unikla ohni, a Seal Faith ukázal na černé místo asi 90 metrů nad dnem kaňonu. Tady je mládě, která se teď začíná rozvíjet a je skoro stejně velká jako její rodiče, posazená na skalnaté římse na nespálené straně kaňonu.

Oheň přežila, ačkoli s mírně roztrhaným peřím. Po bližším prohlídce Brandt řekl, že špičky jejího primárního peří vypadají, jako by byli spálené. „Možná, že mládě poprvé letělo, když oheň hořel nejintenzivněji. ,“ řekl. V opačném případě se zdálo, že mládě je v dobrém zdravotním stavu. Natáhla křídla a vyskočila z jedné skály na druhou.

Všichni, kteří se podíleli na programu obnovy, fandili 871 a byli nadšeni, že ji našli naživu. Naštěstí však populace kondorů dosáhla dostatečného rozměru, že ztráta jednoho mláděte v ohni by neměla velký vliv na přežití tohoto druhu – skutečnost,
že Brandt považuje za znamení úspěchu.

Požáry nejsou velkou hrozbou pro populaci kondora, jak říká, ale to neznamená, že se populace plně zotavila.

Hlavním ohrožením je stále otrava způsobená olovem. Od opětovného zavedení kondorů v jižní Kalifornii způsobilo olovo desetkrát tolik úmrtí kondorů než požáry.
V roce 2013 zákonodárce Kalifornie zakázal používání olověného střeliva ve státě, což bylo úsilí vedené Audubonem v Kalifornii. V posledních dnech Obamovy administrativy zakázala americká služba pro ryby a přírodu volně žijících živočichů vést munici a zabývala se její používáním na své půdě; to bylo zrušeno nově potvrzeným tajemníkem vnitra Ryan Zinke v jeho prvním dni v úřadu.

Členové Programu obnovy kondorů tráví většinu svého času záchranou kondorů před olovem.
Odchytávají všechny kondory v jižní Kalifornii dvakrát ročně a odebírají jim krev na testy. Otrávení ptáci jsou převezeni
do zoologické zahrady v Los Angeles na chelační terapii, jedná se o stejnou léčbu otravou olovem jako u lidí. Bez tohoto druhu zásahu by kondoři pravděpodobně nepřežili ve volné přírodě.

Vedení však zřídkakdy čerpá takovou pozornost jako požár. „Toto je masivní katastrofa versus zákeřný jed,“ řekl Brandt.

Skvělé záběry mladé samičky 781 v hnízdě Devils Gate pořízené 10. a 14.listopadu

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)