Kondor kalifornský Phoenix 477, zplodil vajíčko v divočině Ventana Wilderness v Big Sur.

Není to zrovna zázrak, ale potěšující příběh kondora Phoenixe v Kalifornii posouvá hranice věrohodnosti. Většina divočiny v Big Sur’s Ventana Wilderness byla zapálena stovkami blesků v červnu 2008. Celkově kolosální oheň spálil 162 818 akrů. Přeživším z pekla Big Sur bylo mládě – č. 477, potomek kondorů č. 199 a 231.
Jeho rodiče si naštěstí vybrali hnízdo vysoko v mohutné sekvoji. Tím hnízdem byla velká vyhloubená díra ve stromu, která byla zjevně vytvořena dávným požárem.
Jelikož plameny ohně poničily v tomto velkolepém háji stromy jen do poloviny, koruny byly nepoškozené a mládě č. 477 přežilo.


Biologové z Ventana Wildlife Society (VWS) to nevěděli, dokud nevylezli 55 metrů na sekvoj. Byli rádi, že objevili, že mladý pták přežil ohnivé peklo. Protože č. 477 vydržel tento trnitý pokus ohněm, biologové z VWS mu dali jméno Phoenix, podle mýtického ptáka, který vstal z popela. Phoenix už byl v kondorových záznamech. Byl součástí prvního kondorového hnízda v Big Sur, ve kterém biologičtí rodiče chovali své vlastní vejce. Dnes se Phoenix spojil s legendární samicí Redwood Queen (č. 190). K naprosté radosti VWS snesla vejce, jedno ze tří celkových vajec, která byla dosud v kalifornských hnízdech objevena v roce 2021.
Odhaduje se, že vejce Redwood Queen položila 26. února a kuřátko se očekává kolem 24. dubna. Kondor se vylíhne jako bezmocný tvor, pokrytý bílým prachovým peřím s otevřenýma očima. O šest měsíců později, pokud vše půjde dobře, se mládě opeří, z hnízda se vzdaluje a učí se, jak létat a přežít ve volné přírodě sledováním matky a táty s rodiči zůstane přibližně rok.Kdo je samička Redwood Queen?
„Legendární“ je vhodný popis pro Redwood Queen, která byla vychována v zajetí a propuštěna ze zoo v Los Angeles v roce 1998. Před lety byla vůbec první kondorem v Kalifornii, o kterém bylo zdokumentováno, že snáší vejce ve volné přírodě.
Redwood Queen ztratila svého druha, Kingpina (č. 167) – který byl po 15 let nejdominantnějším samcem v hejnu – v ničivém Dolanském ohni v roce 2020. Počínaje rokem 2006 vychovala Redwood Queen s Kingpinem několik mláďat – včetně samičky Iniko, která je nyní v zoo v Los Angeles a čeká na možné uvolnění do volné přírody na podzim roku 2021.

Před původním vejcem Redwood Queen použili biologové s programem California Condor Recovery strategii pěstování vajec kladených ptáky v zajetí do známých hnízd párových ptáků zasažených ohněm.
12 let po katastrofálním komplexním požáru v Big Sur ničil svatyni a divočinu Ventana další oheň od srpna do prosince 2020.
Plameny v podstatě zničily svatyni kondorů – vedly ke ztrátě 11 kondorů, včetně dvou kuřat. Mezitím na podzim 2020 bylo vypuštěno ze zajetí devět mladých kondorů v San Simeonu.
Jak však zdůraznil biolog kondorů vedoucích VWS Joe Burnett, nemůžete nahradit znalosti a dovednosti dospělých ptáků, jako jsou Kingpin, Survivor (č. 375), Electra (č. 678), Boreas (č. 773), Arthur (Č. 789) a Tonksová (č. 875) – plus tři další, včetně č. 448 z hejna Pinnacles – všichni chybí po zničujícím Dolanském ohni. Nový rok však přináší optimismus. V únoru a začátkem března spatřil tým VWS vejce v hnízdech tří párů.


Kondoři kladou vajíčka v jeskyni nebo na skalní římsy – i když někdy používají sekvoje – a rodiče se střídají ukrývají vajíčka, která jsou zpočátku světle modrozelená a ke konci inkubace se promění v bílou nebo krémovou barvu. Hnízda Condorů jsou asi 91cm široká a až 20 cm hluboká. Vejce mají délku 9 až 12 cm a inkubují se podle VWS po dobu 53 až 60 dnů. Tady je něco, co biology vzrušuje v roce 2021. Bylo pravděpodobně identifikováno osm až deset hnízd a je známo, že hnízdí sedm kondorových párů (čtyři v Big Sur a tři v Pinnacles). Jedna trojice hnízdí v hejnu původně vypuštěném z místa San Simeon. Výše uvedené páry mohly produkovat vajíčka a po inkubaci tato mláďata mohou zahájit svou cestu do dospělosti.

Tento potenciál je přesně to, k čemu je navržen Program Kalifornie Condor Recovery: vytvořit soběstačnou populaci těchto majestátních, ohrožených ptáků s rozpětím křídel 2,8 až 3 metry. Hejno střední Kalifornie má 90 obřích ptáků. Přestože v současné době byly v hejnech Big Sur a Pinnacles doposud ztraceny čtyři kondoři – a společnost VWS dosud není informována o specifikách zániku čtyř ptáků – ve stádu střední Kalifornie je ve vzduchu 90 kondorů. Všichni kondoři pod vedením VWS jsou vybaveny rádiovými vysílači, aby bylo možné přesně určit jejich pohyb.
Burnett v únorovém chatu Zoom uvedl, že Kodiak, mladý kondor propuštěn ze San Simeonu koncem roku 2020, testoval svá křídla nedávným letem 48 kilometrů.

„Mám rád, když tyto lety provádějí mladí ptáci.“ Mohli by sledovat starší ptáky kteří najdou mršiny, “vysvětlil Burnett. „Je úžasné, jaký vliv mají starší ptáci na mladší ptáky.“ Možná bude mít jeden mladší pták štěstí a najde své první divoké jídlo. “


Online přenos z hnízda:

Kondor kalifornský – rehabilitační centrum Big Sur


Videozáznam:

Střídání v inkubaci vajíčka

Zdroj: sanluisobispo.com videozáznam – Cali Condor

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)