Nejstarší známý pták na světě samice Laysanského albatrosa Wisdom (Moudrost) na atolu Midway vychovává další mládě, které se vylíhlo 1. února.
Zoologové se dlouho domnívali, že albatrosi se dožívají maximálně 40 let. Tito ptáci stráví až 90 procent života ve vzduchu nebo na moři, na pevninu míří jen kvůli rozmnožování, a nikoli pravidelně každý rok.

Každý rok se miliony albatrosů vrací do národního útočiště na atolu Midway a do národního památníku bitvy o Midway. Počínaje říjnem se ptáci vracejí na stejné hnízdiště a sejdou se svým druhem v největší kolonii albatrosů na světě. Wisdom (Moudrost) a její kamarád Akeakamai spolu chovají mláďata nejméně od roku 2010.


Wisdom je nejméně 70 let, Moudrost měla i jiné partnery,“ uvedla bioložka z americké vládní agentury pro ochranu přírody USFWS. Albatrosi jsou zvířecím druhem, který je známý vytvářením dlouhodobých monogamních párů, Wisdom ale za život vystřídala více partnerů, které postupně přežila.“ Albatros obvykle neklade vejce každý rok, a když ano, položí pouze jedno vejce. Biologové odhadují, že Moudrost za svůj život odchovala nejméně 30–36 kuřat. V roce 2018 biologové pozorovali kuřátko, které opustilo hnízdo v roce 2011, jen pár centimetrů od svého současného hnízda. Nespočet generací albatrosů na atolu Midway má každý rok podobné rodinné setkání.


Inkubační doba poté, co albatros položí vejce, je obvykle 65 dní – většina kuřat na atolu Midway se líhne v lednu nebo únoru. Wisdom položila vajíčko někdy během posledních několika listopadových dnů. Brzy poté se vrátila na moře, aby sháněla potravu a její kamarád Akeakamai převzal inkubační povinnosti. Rodiče albatrosů sdílejí inkubační povinnosti a jakmile se vylíhne mládě, sdílejí oba krmné povinnosti. Rodiče krmí svá mláďata stravou bohatou na jikry a chobotnice. Mastné kyseliny a živiny mohou udržet kuřátko několik dní bez krmení. Mláďata se opeří a poprvé létají v měsících červen a červenec.

Téměř 70% albatrosů Laysanských a téměř 40% albatrosů černonohých, stejně jako ohrožený albatros bělohřbetý, všichni hnízdí na atolu Midway. Kromě albatrosů se na atolu Midway množí více než 20 dalších druhů ptáků, většinou tropických mořských ptáků. Celkem více než tři miliony jednotlivých ptáků nachází útočiště na atolu a památníku.

V celém památníku hraje vědecký výzkum a monitorování zásadní roli při řízení divoké zvěře, včetně mořských ptáků. Průzkumy a kroužkovací projekty prováděné v Památníku a na celém světě pomáhají vědcům lépe porozumět životním cyklům a migračním vzorům ptáků. Biologové poprvé identifikovali a kroužkovali samičku Wisdom v roce 1956, ale úplně první albatros byl kroužkován na atolu Midway v roce 1936. K dnešnímu dni bylo na atolu a památníku kroužkováno více než 275 000 albatrosů. Spojením moderní analýzy dat s podrobnými současnými a historickými záznamy mohou biologové přijímat informovanější rozhodnutí o řízení, která zajistí, že mořští ptáci budou mít v budoucnu stanoviště a zdroje, které potřebují.


Každý rok, kdy se Wisdom vrátí, se dozvídáme více o tom, jak dlouho mohou mořští ptáci žít a chovat mláďata,“ řekl Flint. „Její návrat nejen inspiruje milovníky ptáků všude, ale pomáhá nám lépe pochopit, jak můžeme chránit tyto půvabné mořské ptáky a prostředí, které potřebují k přežití do budoucnosti.“ Biologové a dobrovolníci se snaží obnovit prostředí, které mořští ptáci potřebují na atolu Midway, a odstranit hrozby, jako jsou invazní dravci – protože ochrana budoucnosti mořských ptáků znamená ochranu míst, která nazývají domovem.

Zdroj: medium.com

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)