Nejstarší známý, kroužkovaný volně žijící pták na světě, 70letá samice albatrosa laysanského pojmenovaná ornitology Wisdom (Moudrost) vstoupila do svého osmého desetiletí na atolu Midway. Wisdom se vrátila do svého zimního domova v národním přírodním útočišti na atol Midway v Národním památníku bitvy o Midway.

Letos se první pozorování Wisdom na místě jejího hnízda uskutečnilo 26. listopadu – jen o den dříve než v loňském roce. Každý rok se miliony albatrosů vracejí na atol Midway v Papahānaumokuākea Marine National Monument, aby zde hnízdili a vychovávali svá mláďata. Návrat ptáků na pevninu k páření se shoduje se začátkem sezóny havajského novoročního festivalu makahiki, ke kterému dochází mezi říjnem a listopadem, a ptáci jsou důležitým aspektem obřadů a praktik během této doby.

Wisdom je nejstarším známým současným obyvatelem atolu Midway, který je po sedm desetiletí svědkem významných událostí a transformací, které se na atolu odehrály, a prosperuje, zatímco se po celém světě odehrávaly globálně významné události. Možná viděla první lety letadla „Willy Victor“ z atolu Midway na konci 50. let a byla svědkem toho, jak se atol Midway změnil z aktivního námořního letiště na útočiště pro divokou zvěř. Prožila celosvětově významné události, jako je první procházka po Měsíci, konec studené války a označení Papahānaumokuākea za námořní národní památku.

Wisdom a její druh Akeakamai, stejně jako většina párů albatrosů, se téměř každý rok vracejí na stejné hnízdiště. Albatrosi snášejí v každé hnízdní sezóně jedno vejce a často si dají rok od hnízdění pauzu. Většina albatrosů laysanských se vrací na atol Midway během listopadu, kdy začíná páření; a většina vajec je snesena začátkem prosince. Po asi 65 dnech inkubace se vejce líhnou koncem ledna nebo začátkem února.

„Tento rok nebylo žádné pozorování samečka Akeakamai a žádný důkaz hnízdního poháru; takže je nepravděpodobné, že letos zahnízdí,“ uvedl Jon Plissner, biolog divoké zvěře z atolu Midway. „Budeme pokračovat v monitorování oblasti i v prosinci, protože může dojít ke stavbě několika nových hnízd.“

Poslední pozorování Wisdom kolem jejího hnízda bylo 5. prosince. Je velmi pravděpodobné, že se vrátila na moře. Vychovat další generaci albatrosů není snadná práce a vyžaduje oba rodiče. Střídají se v inkubaci vajíčka nebo v péči o kuřátko, zatímco ostatní shánějí potravu na moři. Albatrosí rodiče stráví čas na atolu Midway inkubací a chovem svého kuřátka po dobu 7–8 měsíců.

Je normální, že si albatrosi mezi mláďaty dají rok pauzu od rodičovství. Wisdom a její druh se setkali na atolu Midway, aby snesli a vylíhli vejce téměř každý rok od roku 2006. Odhaduje se, že Wisdom za svůj život snesla 30–36 vajec. V roce 2018 bylo její mládě, které vylétlo v roce 2001, pozorováno jen pár metrů od jejího současného hnízda, což je poprvé, kdy bylo zdokumentováno její vracející se mládě. Mládě se od té doby každý rok vracelo do stejné oblasti, ale letos v prosinci bylo nalezeno 182 metrů 200 daleko na vlastním hnízdě.
Počínaje kolem pěti let začínají mladí albatrosi proces hledání partnera. Během hnízdní sezóny jsou po celém atolu Midway a cvičí propracované námluvní tance obsahující desítky ritualizovaných pohybů. Jakmile se vytvoří párové pouto, zůstanou spojeni na celý život.

Biologové poprvé identifikovali a okroužkovali Wisdom v roce 1956 poté, co snesla vejce, možná její první vejce. Není známo, že by se samice albatrosů Laysanských rozmnožovaly před dosažením věku 5 let, což naznačuje, že Wisdom se vylíhla až v roce 1951, v tomto okamžiku její životní cesty je jí nejméně 70 let. 10. prosince 2021 uplynulo 65. výročí jejího objevu, kdy byla poprvé kroužkována.

„Wisdom nám i nadále pomáhá lépe porozumět tomu, jak dlouho tito ptáci žijí a jak často se rozmnožují. Je neuvěřitelné vědět, že Wisdom je na atolu Midway obklopena generacemi své rodiny,“ řekla Pam Repp, manažerka útočiště pro národní divokou zvěř na atolu Midway a národní památník Battle of Midway. „Právě díky kroužkování ptáků víme, že Wisdom je nejméně 70 let a kde členové její rodiny tráví zimu na atolu Midway.“

V celém památníku hraje vědecký výzkum a monitorování zásadní roli při řízení volně žijících živočichů, včetně mořských ptáků. Průzkumy a projekty kroužkování prováděné v památníku a po celém světě pomáhají vědcům lépe porozumět životním cyklům a migračním vzorcům ptáků. Biologové poprvé identifikovali a kroužkovali Wisdom v roce 1956, ale úplně první albatros byl kroužkovaný na atolu Midway v roce 1936. K dnešnímu dni bylo v útočišti a památníku kroužkováno přes 275 000 albatrosů. Spojením moderní analýzy dat s podrobnými současnými a historickými záznamy mohou biologové činit informovanější manažerská rozhodnutí, která zajistí, že mořští ptáci budou mít v budoucnu stanoviště a zdroje, které potřebují.

Téměř 70 % albatrosů laysanských a téměř 40 % albatrosů černonohých, stejně jako ohrožení albatrosi krátkoocasý, všichni spoléhají na atol Midway. Kromě albatrosů žije na atolu Midway přes 20 různých druhů ptáků. Útočiště a památník nazývají domovem více než tři miliony jednotlivých ptáků.

Biologové a dobrovolníci pracují na obnovení přirozeného prostředí, které mořští ptáci potřebují a na odstranění hrozeb, jako jsou invazní predátoři – protože chránit budoucnost mořských ptáků znamená chránit místa, která nazývají domovem.

Midway Atoll Refuge and Memorial je spravován US Fish and Wildlife Service. Nachází se na dalekém severním konci havajského souostroví. Je to jedna z nejstarších atolových formací na světě, poskytuje hnízdiště milionům mořských ptáků a je prubířským kamenem jedné z nejvýznamnějších námořních bitev druhé světové války a v historii bitvy o Midway.

Zdroj: Ivan Vicente, Public Affairs Officer, U.S. Služby pro ryby a divokou zvěř

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)