Hnízdo Orlovců říčních se nachází u přístavu Lincoln Cove v Port Lincoln v jižní Austrálii. Spoklečnost Calypso Star Charters (potápění se žraločí klecí) toto hnízdo částečně sponzoruje, kamera je připojena k jejich WiFi a vysílá 24/7.
Hnízdění 2020
První vajíčko samička položila 11.8. druhé 14.8. třětí, poslední vajíčko 17.8.
První mládě se vylíhlo 20. září, druhé 21. září a třetí vajíčko 24. září.
Mláďata byla pojmenována společností Calypso Star Charters , dostala jména Solly, Dew a Taps
12. října zemřelo nejmladší mládě, bylo mu 18 dní. Značně k tomu přispěla sourozenecká rivalita.
6. listopadu byla mláďata kroužkována Dew má vínovou barvu kroužku a Solly má oranžový kroužek.
Solly je samička a při kroužkování vážila 1,680 gramů a má na sobě připevněný vysílač. Dew je samec a vážil 1,230 gramů.

Online přenos z hnízda

Orlovec říční – Port Lincoln, Jižní Austrálie

Výzkum úbytku populace

Satelitní vysílače napájené solární energií byly poprvé v Austrálii připevněny k ohroženým orlovcům říčním, s nadějí, že odhalí mnoho nezodpovězených otázek o klesající populaci těchto chráněných dravců.
Biolog Ian Falkenberg dostal za úkol umístit postroj k upevnění satelitu na dvě mláďata v Port Lincoln a na ostrově Thistle. Řekl, že sledování může poskytnout konkrétní informace o poklesu populace ptáků.
„Za posledních pět let jsme zaznamenali zhruba 26procentní pokles populace orlovců říčních v jižní Austrálii a zdá se, že trajektorie poklesu pokračuje,“ uvedl Falkenberg.
„Toto je opravdu nejlepší způsob, jak zjistit, co ptáci dělají během jejich každodenního života a kam směřují.“

Ian Falkenberg při kroužkování –  Sledovací zařízení bude ukazovat vzory migrace a krmení ohrožených ptáků. (Foto: Fran Solly)

Občanský zájem

V komunitě v Port Lincoln vzrostl silný zájem o populace orlovců říčních poté, co provozovatelka cestovního ruchu Janet Forsterová, která zahájila satelitní projekt, vytvořila bezplatný živý přenos CCTV kanálu, který sdílí záběry hnízda orlovců říčních na člunu v přístavu Port Lincoln.
V letošním roce se vylíhla tři kuřata, jedno zemřelo, ale není příliš známo, kde ptáci loví nebo létají, když opouštějí hnízdo.


Krok vpřed pro vědce

Pan Falkenberg uvedl, že satelity byly navrženy tak, aby na ptácích zůstaly tři až čtyři roky a nakonec odpadnou, ale pokud pták do té doby zemře, vědci je mohou zkoumat.
„Můžeme pak toho ptáka najít a doufejme, že ještě trochu prozkoumáme, co způsobuje smrt těchto orlů,“ řekl.
Falkenberg uvedl, že satelity budou poskytovat informace v reálném čase o tom, kde orlovci loví, hloubku, do které se ptáci potápěli lovit ryby, a nadmořskou výšku, ve které obvykle letěli.

Pro projekt byla identifikována dvě hnízda, jedno kuřátko v Port Lincoln a jedno na ostrově Thistle Island označené lehkými satelity.

„Hnízdo v Port Lincoln se nachází v poměrně obydlené oblasti a pravděpodobně největší rybářské flotile na jižní polokouli,“ řekl.„ Hnízdo na ostrově Thistle nám dá dobrou příležitost dozvědět se více o zvycích lovu a shánění potravy na vzdáleném a izolovaném ostrově.“

Sledování orlovců říčních pomocí satelitních postrojů bylo provedeno se svolením Etické komise pro divokou zvěř. (Foto: Fran Solly)

Cvičení na domácím kuřeti

Přípravy vedoucí k projektu vyžadovaly souhlas Etické komise pro divokou zvěř a zahrnovaly dokonce nácvik na kuřatech.
„Opravdu jsme nechtěli nasadit postroj na orlovce říčního, aniž bychom provedli nějaké zkoušky,“ dodal Falkenberg.
„Moje dcera má mazlíčka s názvem Henrietta, takže jsme vlastně vyrobili postroj tak, aby vyhovoval Henriettě – tak jsme nakonec postroj vylepšili tak, aby vyhovoval orlovcům.“
„Je to skutečný smysl pro zodpovědnost – víte, že tito ptáci jsou ohroženi, takže správné provedení procesu bylo opravdu důležité.“
„Nyní cítíme pocit úspěchu, když víme, že budeme mít data, která budou neuvěřitelně důležitá pro vědeckou komunitu a pro lidi, kteří chtějí tyto ptáky chránit.“


Klíčové body:

Satelity napájené solární energií sedí na postroji připevněném na ptačí záda
Pro projekt bylo vybráno jedno hnízdo v Port Lincoln a druhé na ostrově Thistle Island, jeden z ptáků je v obydlené oblasti a druhý na vzdáleném ostrově. Sledovací zařízení bude ukazovat vzory migrace a krmení ohrožených ptáků.

Hnízdo pod kamerovým dohledem na ostrově Thistle může být staré více než 200 let a každou sezónu roste. (Foto: Theo Modra)

Zdroj: abc.net.au, port lincoln osprey

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)