Hnízdo se nachází na západním okraji Zemgalska v Lotyšsku. Bylo nalezeno v roce 2018, kdy orli úspěšně hnízdili a jeden mladý pták opustil hnízdo.
Hnízdo je postaveno ve smrku ve výšce 17 metrů. Jedná se o typické hnízdo orla křiklavého. Asi polovina všech hnízd orlů křiklavých v Lotyšsku je ve smrcích a velká část z nich je postavena na místech, kde větve vytvořily několik nových konců ve zlomenině špičky. Soudě podle velikosti hnízda a stavu materiálu, hnízdo je nejméně pět let staré.
Jānis Kuze a Jānis Rudzītis umístili kamerový systém do tohoto hnízda.
Online přenos z hnízda orlů křiklavých zajišťuje lotyšský fond pro ochranu přírody v rámci projektu „Zajištění ochrany malých orlů v Lotyšsku“ (LIFE AQPOM), který je finančně podporován programem Evropské komise LIFE + a spolufinancován Lotyšskou správou Fondu ochrany životního prostředí.Orel křiklavý je středně velký dravec z čeledi jestřábovitých.
Je rozšířen především v Evropě a Asii, zimuje i v Africe. Živí se hlodavci, plazy, obojživelníky a ptáky.
Hnízdí většinou jednotlivě, na hnízdiště se obvykle vrací již v párech. Hnízdo staví zpravidla na stromech, ale jsou známá i hnízdění na zemi nebo na skále. Ročně mívá jednu snůšku po 2 (1-3) bělavých nebo nažloutlých, tmavě skvrnitých vejcích o rozměrech 62,9 x 50,7 mm. Jejich inkubace trvá 38-40 dní, sedí převážně samice, krátce střídaná samcem při krmení. Mláďata se líhnou v intervalu 3-4 dnů a jsou krmena výhradně samicí, které samec předává potravu. Hnízdo opouštějí ve věku 8 týdnů a pohlavní dospělosti dosahují pravděpodobně po 4. roce života. Velmi často se stává, že silnější mládě zabije to slabší a je následně odchováno samo.Online přenos z hnízda – webkamera 2

Orel křiklavý webkamera Lotyšsko

Hnízdění 2019
2. dubna – začalo živé vysílání

Videozáznamy:

První návštěvník na hnízdě 12.4.
20.4 sameček se samičkou na hnízdě –

8.5 samička snesla vajíčko
28.5 samička brání vajíčko, na větvi u hnízda se objevil jestřáb

15.6 samička odlupuje kousek skořápky z vajíčka
15.6 se vylíhlo mládě

Sameček přináší potravu a pozorně si prohlíží orlíčka
Krmení mláděte

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)