Hnízdo orlů nejmenších se nachází v přírodním parku Els Ports, na jihozápadní hranici Katalánska. Přírodnímu parku Els Ports se také říká Pyreneje jihu.

Orel nejmenší je velký jako káně, rozpětí kolem 120 cm. Zčásti je jednobarevně hnědý, zčásti světle sivý, má téměř bílou spodní část těla a černé špičky křídel. Na ramenou má světlé skvrny.
V květnu v období toku se ozývají trylky tohoto nepříliš hlučného ptáka na hnízdišti a sameček přitom provádí akrobatické svatební lety. Orli nejmenší hnízdí na stromech a koncem dubna nebo začátkem května samice kladou dvě vejce a asi 37 dní na nich sedí, přičemž sameček svou partnerku na kratší čas střídá. Přestože orli kladou dvě vejce, jen zřídka vyvedou i dvě mláďata. Zhruba po 35 dnech začíná mládě zkoušet létat, ve stáří 45 dnů je už zcela přepeřené a koncem srpna, tj. po 55 dnech, z hnízda odlétá.


Po loňském útoku jestřábů v původním hnízdě, které orli nepřetržitě používali od roku 2011 byla instalována kamera do druhého hnízda, které se nachází asi 50 metrů od známého původního hnízda. Toto hnízdo začali orli upravovat před odletem na zimoviště. Hnízdo je na vrcholu skotské borovice, vysoké 14 m. Přístup byl obtížný, protože strom je vysoký a tenký a při tomto druhu práce byla nutná spolupráce specializovaného personálu. V původním hnízdě byl opraven kabel, který poničila veverka a vyměněn mikrofon. Nikdo netušil, které hnízdo si orlí pár letos vybere k hnízdění. Nakonec si orli vybrali druhé hnízdo na borovici.

Připrava na 5. sezónu

Online přenos z hnízda:
https://www.zoocam.info/orel-nejmensi-prirodni-park-els-ports/


Nejdůležitější události sezóny 2021

23. března 2011 dorazil na hnízdiště sameček, který přinesl větev do druhého hnízda. Samička dorazila poslední březnový den. Toto je pátý rok po sobě, co je můžeme vidět na webové kameře, i když víme, že tato samička na území hnízdí již od roku 2011.

Přílet samce na hnízdo

Přílet samičky


Pár upravuje hnízdo

O několik dní později, než jsme zvyklí, samice snesla první vejce sezóny. Poslední 4 roky samička snášela vejce mezi 20. a 22. březnem.
28.4. samička položila první vejce

1.5.2021 Samice snesla druhé vejce sezóny.


V neděli 6. června v 13:44, po téměř 39 dnech inkubace, se z vajíčka vylíhlo první kuřátko.

V úterý 8. června se vylíhlo druhé mládě. Od 14:04 jsme viděli rozbité vajíčko a celý proces líhnutí.

Zdroj: aquilapennatapnports, videozáznamy – Àguila calçada – Parc Natural dels Ports

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)