Při pravidelném sledování hnízd kriticky ohroženého Albatrosa tristanského (Diomedea dabbenena) v rámci dlouhodobé studijní kolonie v Gonydale na britském ostrově Gough v jižním Atlantiku byla nedávno pozorována dvě hnízda, v kterých měli dospělí krvavé rány na těle.
V jednom hnízdě samice z páru s hlubokou ranou na zádech hlídala kuřátko. Tato rána byla mnohem horší, než ta, která byla pozorována u jiného dospělého v roce 2018, u kterého bylo v té době podezření (i když se neprokázalo), že to bylo způsobeno myší domácí. Při zpětné návštěvě se rána samice, která seděla na kuřátku, stala smrtelnou a její tělo leželo kousek od hnízda. Později byla pozorována subantarktická ostrovní Chaluha, která pojídala mrtvolu.
Samice byla 27. září 1986 v Gonydale kroužkována jako kuřátko kovovým kroužkem s číslem J-04145 výzkumným týmem z FitzPatrick Institute, University of Cape Town. 10. ledna 2008 našel ptáka inkubovat v Gonydale tým vedený informačním ředitelem ACAP a v rámci dlouhodobé studie mu byl přidán žlutý barevný kroužek E80. Od té doby záznamy ukazují, že samice úspěšně chovala šestkrát z osmi pokusů, přičemž došlo jednou ke změně partnera.


„Co se týče toho, co zbylo z těchto dvou hnízd … S jediným rodičem, který nyní poskytuje jídlo, může mláděti trvat déle, než se mládě opeří, a pravděpodobně bude ve slabším stavu, což znásobí hrozbu útoku myší a pravděpodobně sníží schopnost přežití na moři. Při poslední kontrole v druhém hnízdě nebylo po zraněném dospělém ani stopy a hnízdění selhalo. “ dodal John Cooper. Jsou zveřejněny případy rodičů samoživitelů (obou pohlaví) blízce příbuzného Abatrosa stěhovavého, kteří vychovají mládě k opeření, takže mládě Albatrosa tristanského může přežít bez své matky.

Pokus o eradikaci myší má být proveden letos v zimě programem obnovy ostrova Gough Island.

Zdroj: acap.aq, John Cooper, informační pracovník ACAP

 

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)