Po úhynu tří mláďat čápa bílého v Dubném jsme s nadšením sledovali druhou snůšku,kterou samička Natálka započala 16.května,druhé vajíčko následovalo 18.května,třetí vajíčko 20.května před půlnocí.

[ihc-hide-content ihc_mb_type=“show“ ihc_mb_who=“2,3,4″ ihc_mb_template=“1″ ]

Po zdárné inkubaci se začala v druhé polovině června líhnout mláďata.
První mládě se vylíhlo 18.června,o den později 19.června se vylíhlo druhé mládě a poslední třetí mládě spatřilo svět 21.června.Čápatům se dařilo dobře,rodiče o ně pečovali s velkou láskou.
23.června se v brzkých ranních hodinách přehnala nad obcí bouřka s velkým lijákem.Po bouřce mláďata nevypadala moc životaschopně,o potravu projevovalo zájem jen jedno z mláďat.
24.června dvě mláďata odpoledne uhynula.V hnízdě tak zůstává jedináček.
Samec se samicí postupně odstranili uhynulá mláďata z hnízda,Jedno z mláďat posloužilo samečkovi jako potrava.
Přeživšímu mláděti které bylo pojmenováno „Junior“ se daří dobře.Držíme mu palce,aby z něj vyrostl velký čáp,který zvládne bez úhony svojí první dlouhou cestu do zimoviště.

Mláďata se ve stáří 14 dnů začínají držet na nohou a od 25. dne již na hnízdě zpravidla stojí. Hnízdní péče trvá zhruba 8 týdnů a po dalších 10 dnech jsou mláďata již plně samostatná. Po vyhnízdění se rodiny slučují do menších i větších hejn, v kterých později táhnou do zimovišť.
Ke ztrátám na hnízdech dochází nejčastěji z důvodu dlouhodobě nepříznivého počasí, kdy mohou malá mláďata prochladnout nebo zahynout hlady.Pohlavní dospělosti dosahují ve stáří 3 let, poprvé ale hnízdí často o 1–2 roky později. Ve volné přírodě se dožívá průměrně 8-10 let, rekord je 34 let a 10 měsíců

Videozáznamy:

18.června se vylíhlo první mládě z druhé snůšky

19.června dvě mláďata v hnízdě

19.června krmení mláďat

21.června tři mláďata
https://www.youtube.com/watch?v=k3t-5GNQ2nQ¨

22.6. rodinka na hnízdě

[/ihc-hide-content]

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)