Orlí hnízdo se nachází v Lotyšsku, v bažinaté oblasti, poblíž vesnice Murmastiene. Hnízdo bylo postaveno v roce 2010 ornitologem Uģisem Bergmanisem. Jedno mládě zde orli odchovali v roce 2016 a od té doby zde nikdo nezahnízdil.
Koncem roku 2018 se na hnízdě začal objevovat samec, kterého účastníci lotyšského diskusního fóra pojmenovali Virsis.
V květnu roku 2019 se na hnízdě začala objevovat samička, která byla pojmenována Spilve. Orlí pár na hnízdo začal přinášet nové větve a hnízdo upravovat k obrazu svému.

Orel skalní:

Orel skalní je velký dravec s rozpětím křídel 195 až 220 centimetrů. Od orla mořského se liší delším, na konci zaobleným ocasem a slabším tmavčším zobákem. Běhák je opeřen až k prstům. Dospělí ptáci jsou tmavě hnědě zbarvení, jen hlava a zadní část krku je žlutozrzavá.
Mláďata mají bílý ocas s černou páskou na konci a velkou bílou skvrnu na spodní straně křídel. Staří orli skalní jsou převážně jednobarevní, s tmavým ocasem a zlatožlutými kopinatými pery na temeni a týlu hlavy. Prachové peří je zbarvené bíle.


Hnízdění začíná v březnu až v květnu a samice sedí na vejcích asi 43 dny. Po vyklubání mláďat zůstává na hnízdě ještě do té doby, dokud mláďatům nevypučí přes prachový šat peří. Ve většině případů přežije jen jedno, starší a silnější mládě, které nepustí mladší k potravě nebo jej dokonce vystrčí z hnízda ven. Úmrtnost mláďat je nejvyšší týden po narození a prvního měsíce života se dožije jen poměrně malé množství. Asi po 8 týdnech je mladý orel plně opeřen a hnízdo opouští nejpozději po 80 dnech. Pohlavně dospívá v 5. až 6. roce.

Online přenos z hnízda:

Orel skalní – webkamera

Videozáznamy z hnízda:


Sameček Virsis na hnízdě

Sameček se samičkou ve velkém větru přinášejí nové větvičky do hnízda


Pracovitý sameček Virsis

Virsis a Spilve na hnízdě

Zdroj: LatvijasValstsMezi, Wikipedie, MĀRIS

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)