Hnízdo alkounů obecných se nachází na ostrově Seal NWR u pobřežního státu Maine. Alkouni tráví většinu času na moři, každým rokem přilétají na ostrov, aby zde zahnízdili ve skalních štěrbinách. Obvykle snáší dvě vejce, na kterých se pár střídá v inkubaci, která trvá asi 32 dní. Mládě se po vylíhnutí během jednoho dne dokáže vyškrábat z nory.Alkouni se v létě shromažďují, aby vytvořili chovné kolonie. Samice snáší kuželovité vejce, které pomáhají zabránit tomu, aby se vejce vykulilo z hnízda. Vejce kladou na holou skálu. Mláďata se zdržují v hnízdě jen několik týdnů a pak začnou svůj život na moři v doprovodu dospělého samce. Po pár měsících bude mladistvý alkoun dostatečně zralý a začne svůj samostatný život.
Alkoun obecný je středně velkým druhem alky (délka 32-38 cm, rozpětí křídel 49-58 cm). Dospělí ptáci ve svatebním šatu jsou celí černí s bílým polem v křídle. Dvakrát byl pozorován také v České republice.
Většina kolonií alkounů obecných hnízdí na Aljašce.Obvykle kladou vajíčka ve skulinách na skalnatých útesech. Přezimují v různých oblastech, ale nejedná se o ptáky, kteří by migrovaly na velké dálky. Výjimečně se stěhují i na otevřené vody. Alkouni mají tendenci obývat pobřežní vody a přilétají na půdu pouze k chovu. Jejich hnízdiště jsou obvykle skalnaté pláže, útesy nebo ostrovy. Místa s velkou vegetací jsou nevhodná pro hnízdění, protože mohou sloužit jako stanoviště pro dravce, jako jsou krysy nebo norky. Strava alkounů se liší od místa a sezóny. Živí se malými druhy ryb, pro které se potápí i do hloubky jednoho metru. Krom ryb tvoří jejich jídelníček i korýši, měkkýši, hmyz nebo zelené řasy. Pro potomky rodiče nejdříve potravu natráví a poté jim jí vyvrhnou. Obecně, severní populace alkounů konzumuje korýše a kraby. Jižní populace jedí převážně mělké vodní ryby.Hnízdění 2019
První vejce samička snesla 30. května, 6. června odkoulela vajíčko ze štěrbiny, je pravděpodobné, že vejce bylo poškozené, nebo nebylo oplodněné. Druhé vajíčko – tedy druhou snůšku samička započala 15. června, bylo položeno jako v první snůšce pouze jedno vejce, i když obvykle snáší vajíčka dvě.
Mládě se vylíhlo v ranních hodinách 12. července

Online přenos z hnízda

Alkoun Obecný webkamera z hnízda

Videozáznamy z hnízda Alkouna obecného na ostrově Seal u pobřežního státu Maine:

Čerstvě vylíhnuté mládě
Krmení mláděte

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)