V ostravské zoologické zahradě se po deseti letech narodilo mládě šimpanze hornoguinejského, který patří ke kriticky ohroženým lidoopům. Porodila jej 15letá samice. Přestože se jedná o prvorodičku, o svého potomka se pečlivě stará. Samice byla dovezena do Ostravy v roce 2016 ze Zoo Lipsko.

Vzhledem k tomu, že primáti nemají péči o mláďata vrozenou, jsou chovatelé od začátku napjati, jak si samice povede. Zatím to ale vypadá, že novopečená matka si počíná dobře a že úročí zkušenosti, které získala zatím jen pozorováním jiných samic při odchovu mláďat. Otcem mláděte je s největší pravděpodobností samec, kterého Zoo Ostrava získala na podzim roku2018 z italského Safariparku Ravenna.

Mládě se samicí v Ostravské Zoo


Poslední mládě šimpanze se v Zoo Ostrava narodilo před 10 lety ještě ve starém pavilonu primátů. Po výstavbě moderního Pavilonu evoluce následovalo dlouhé a náročné období sestavovaní nové chovné skupiny, kterému se pracovníci zoo intenzivně věnovali poslední čtyři roky.
Loni se v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) narodilo pouze sedm mláďat.

Videozáznam – Zoo Ostrava

Šimpanz hornoguinejský

Šimpanz hornoguinejský (Pan troglodytes verus) je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v několika zemích byl již vyhuben (Benin, Burkina-Faso a Togo). V Červeném seznamu IUCN je veden v kategorii kriticky ohrožený (Critically Endangered). Hlavními příčinami ohrožení šimpanzů jsou degradace přirozeného prostředí a přímé pronásledování člověkem. Divoká populace je fragmentovaná, její početnost je odhadovaná na 18 000 až 65 000 jedinců. V rámci Evropy žije v lidské péči jen přibližně 250 jedinců.
Zdroj: Zoo Ostrava

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)