Bělověžský prales je zbytek původního panenského pralesa, který v minulosti pokrýval klimaticky mírné pásmo evropské pevniny.
Bělověžský prales leží po obou stranách hranice Polska a Běloruska mezi řekami Narewka
a Hwoźna. Reliéf krajiny je rovinný s výškou 150 až 170 m nad mořem. Klima je mírně kontinentální. Oblast zařazená na seznam světového dědictví UNESCO tvoří v obou zemích území o rozloze 1 418 km².

[ihc-hide-content ihc_mb_type=“show“ ihc_mb_who=“2,3,4″ ihc_mb_template=“1″ ]

Nejslavnějším představitelem fauny je samozřejmě zubr evropský. Stádo zubrů se ze čtyř zvířat vypuštěných z chovné stanice do přírody v roce 1952 rozrostlo na dnešních 250 až 300 kusů. Tento počet je již o něco vyšší, než může Bělověžský prales uživit, a tak počet zvířat musí být dokonce regulován.
Zubr evropský byl jedním z největších žijících zvířat, která žila na území České republiky. U nás vyhynul přibližně v polovině 18. století. Na jejich přítomnost na území Čech a Moravy dodnes odkazují místopisné názvy, jako obce Zubří, Zubrnice, vodní toky Zubřina, Zubřinka nebo erby některých šlechtických rodů. Zubry chová řada tuzemských zoologických zahrad, první čistokrevní zubři se objevili v 50. letech 20. století v Zoo Praha.

Kamera byla instalována do lesa na severním okraji Bělověžského pralesa v okrese Browsk Forest (Regionální ředitelství lesů v Bialystoku). Jedná se o jedno z míst, kde lesníci dávají v zimních měsících krmení zubrům, takže tato zvířata navštěvují pastvinu rádi a tráví tam spoustu času.
Při čekání na zubry, kteří nejčastěji navštěvují pastvinu v zimě, kamera zobrazuje krajinu lesa, někdy i menší zvířata, což je nejsnazší pozorování po setmění.

V noci je zapnuté infračervené osvětlení.Zvířata nevidí toto světlo, takže nemá vliv na jejich chování a denní rytmus života.

V zimě uvidíme nejen krále polských lesů. Běžně na pastvině můžeme spatřit při krmení jeleny,laně,losy,zajíce,někdy se objeví kuna,liška vlci a divoká prasata.

Videozáznamy:

Zubr na pastvině si pochutnává na minerální soli

Statný zubr přichází na pastvinu

Zubr si lehne a odpočívá na pastvině

V ranních hodinách přichází zubr ke špalku s minerální solí

Krásné záběry samce zblízka

Zubr olizuje kůl s minerální solí

Ve večerních hodinách přichází zubr na svůj oblíbený liz

[/ihc-hide-content]

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)