Jestřáb lesní – webkamera Lotyšsko

autor: | Dub 1, 2016 | Evropa, Živé kamery z přírody | 313 komentáře(ů)

Jestřáb lesní – popis

Hnízdo jestřábů lesních v Rize je známé již od roku 2016 – věří se, že se hnízdní pár přesunul sem asi 600 metrů od svého původního domova. V blízkosti hnízda jsou průmyslové objekty s často slyšitelným pozadím a soukromé domy. Hnízdní strom samotný se nachází v malé mokré oblasti zarostlé plevelem a keři. Hnízdo je postaveno v černé olši, která roste na okraji příkopu. Jestřábi postavili své hnízdo na zbytcích hnízda vrány.
Během této doby bylo hnízdo kontrolováno a mláďata byla kroužkována. Tato dvojice, a zejména samice, je známá svou zvláštní povahou mezi návštěvníky při kroužkování – má tendenci se chovat velmi agresivně a útočit na lidi, když se přibližují k hnízdu. Na druhou stranu jsou ptáci zvyklí na lidi a techniku za dvorem v průmyslovém areálu. Je zajímavé, že v době, kdy samice položila první vejce, asi 50 metrů od hnízda si postavilo své hnízdo pár vran. Vrány jsou běžným zdrojem potravy pro mladé jestřáby, ale je běžné, že jestřábi se nedotýkají jiných hnízdících ptáků v blízkosti svého hnízda a tuto bezpečnou oblast využívají.

Přenos ukazuje divákům přírodu takovou, jaká je. S krásnými okamžiky a s drsností přírody.
Organizátoři nezasahují do přírodních procesů s výjimkou případů, kdy je ptákům způsobeno poškození člověkem.

Kamerový systém nainstalovali Ģirts Strazdiņš, Arnis Zacmanis a Jānis Rudzītis v tomto hnízdě.
Děkujeme společnosti SIA „Darb Spars“ (https://www.darbaspars.lv) za napájení a povolení umístit potřebné vybavení pro provoz systému.

Děkujeme provozovatelům webkamery:
https://dabasdati.lv/lv/kameras2020

27. března – začal vysílat přenos živě

Jestřáb lesní je dravec, který, jak název napovídá, žije v lese. Patři do čeledi krahujcovitých. Je velmi obratný a rychle útočí na krátkou vzdálenost. Živí se převážně holuby, slepicemi, bažanty a nepohrdne ani zajícem nebo plazem. Jestřáb lesní se vyskytuje v Evropě, Severní Americe, Severní a Střední Asii. U nás se vyskytuje na většině území. Samice je o třetinu větší než samec a dosahuje velikosti káněte. Hnízdo jestřába najdeme vysoko na stromech. Vyhledává klidná místa. V příznivých podmínkách využívá jestřábí pár jedno hnízdo i několik let za sebou. V březnu až květnu snáší samice až 4 vajíčka, které většinu času zahřívá. Samec několikrát denně přináší samičce potravu a krátce ji v zahřívání vystřídá. Již po třech týdnech umí mláďata trhat potravu sama.

Jestřáb lesní – živě

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)