Kotec Kaloně – webkamera živě

autor: | Lis 8, 2016 | Ostatní, Živé kamery ze ZOO | 19 komentáře(ů)

Kaloň živě – popis

Online přenos z Lubee Bat Conservancy, mezinárodní neziskové organizace zaměřené na záchranu kaloňů a netopýrů a jejich stanovišť prostřednictvím výzkumu, ochrany a vzdělávání se zaměřením na zapojení dětí a komunity.
Kamera Mixing Species Flying Fox předvádí 5 ze 13 druhů kaloňů v záchranném centru. Na kameře můžete pozorovat tyto druhy kaloňů:
Kaloň malajský, Kaloň pobřežní, Kaloň Millerův, Kaloň rodriguezský, Kaloň zlatotýlý

Kaloni:
Kaloni (Megachiroptera) jsou jeden ze dvou podřádů letounů, což je skupina savců, kam dále patří netopýři. Zařazuje se k nim jediná čeleď, kaloňovití (Pteropodidae). Přes své velké rozměry jsou kaloni velmi lehcí a i ti největší kaloni dosahují hmotnosti jen pod dva kilogramy.
Tělo kaloňů je podobné tělu netopýrů, ale jeho hlava se nápadně podobá liščí hlavě.
Kaloni zajišťují u několika stovek rostlin přenos pylu. Kaloni jsou především býložravci a živí se sladkými plody. Za potravou vyletují ve dne, v hejnech nebo osamoceně, pak se usadí na ovocném stromě a požírají plody. Stonky a semena opatrně vyplivují.
Někteří kaloni dali dokonce přednost požírání nektaru a pylu z tropických květin, které mají k dispozici po celý rok. Tito letouni létají v hejnech asi po dvaceti, poté krouží kolem rostliny a jednotlivě vystřelují dlouhý jazyk, aby ochutnali nektar. Jakmile je potrava vyčerpána, hejno se přemístí k další rostlině. Na rozdíl od jiných kaloňů tito nehibernují, ale létají celý rok a stále se krmí. Pomáhají tak opylovat rostliny a usnadňují tvorbu semen.
Kaloni využívají k orientaci svoje velké oči spolu s echolokací. Ultrazvuk vysílají pomocí jazyku, kterým klikají. Kaloni sekundárně ztratili laryngeální echolokaci.
Některé druhy kaloňů stojí pravděpodobně za původem obávaného viru Ebola, způsobující krvácivou horečku (nejsmrtelnější typy viru mají až 90 % smrtnost). K přenosu na primáty došlo možná kontaminovaným ovocem. Také virus Marburg je s nimi spojován.

Děkujeme provozpvatelům webkamery:
https://www.facebook.com/LubeeBatConservancy

Kaloní kotec – živě
Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)