Harpyje pralesní je aktivní lovec, způsobem lovu připomíná jestřába. Létá nízko nad lesem,
na vyhlédnutou oběť se vrhá střemhlavým letem, obratně manévruje mezi stromy rychlostí
až 90 km/h a strhává kořist z větví pomocí svých silných drápů.
Dokáže ulovit až 10 kg těžkou kořist a ve vzduchu unese až 3/4 vlastní hmotnosti.

[ihc-hide-content ihc_mb_type=“show“ ihc_mb_who=“2,3,4″ ihc_mb_template=“1″ ]

Napsal Daniel Couceiro:

V každém z těchto projektů je naším cílem, aby naši hosté i vědci z celého světa byli inspirováni tím, že dělají vědu a přispívají k projektům a znalostem o našem bohatém ekosystému a zároveň zvyšují povědomí o své křehkosti.
Ale něco mi chybí …

Byl jsem šťastný, že jsem vedl všechny úžasné projekty, aby se věda stala každý den, ale osobně jsem cítil, že mi něco chybí. Chybělo mi spojení s „létajícími dinosaury“, které mě přivedly na toto místo a původně mi umožnily splnit svůj sen stát se biologickým zachráncem v srdci amazonského deštného pralesa.

Takže od počátku kabelové amazonky Mark Bowler (vedoucí výzkumník společnosti AmazonCam) a já jsme mluvili o možnosti průzkumu páru orlí harpyjí, které máme u Refugio Amazonas.
Věděli jsme, že jejich častá přítomnost u chatky znamenala, že jsme měli neuvěřitelnou příležitost studovat jeden z nejvíce nepolapitelných dravců na světě. Souhlasili jsme s tím, že ten správný okamžik bude, když se v hnízdě objeví vajíčko..

To se stalo v polovině května. V tom okamžiku jsme museli jednat rychle. Museli jsme dostat veškeré pozorovací zařízení na místo, vyšplhat na strom a postavit kameru před vylíhnutím mláděte – a my jsme netušili, kdy to může být. Nezapomeňte, že toto hnízdo je uprostřed Amazonky, takže jedna z našich prvních obav byla síla. Byly to solární panely, baterie, dráty, spousta potu a neuvěřitelný tým biologů, muži kteří rádi lezou na stromy (to jsou moji kolegové: Juan Diego a Diego Balbuena). Tým dokončil neuvěřitelný úspěch získání pracovní pasti, chystající se zachytit Harpyjí pár, vše ve výšce 30 metrů.

Díky této práci nabízí společnost AmazonCam příležitost provést důkladnou studii o stravě
a reprodukčním a společenském chování předního leteckého dravce v amazonském deštném pralese. Už žádné tajemství o životě harpyje orla!
Záběry Harpyje byly tak neuvěřitelné

Zde je jedno z nejvíce neuvěřitelných videí, které jsem měl to potěšení analyzovat.
To ukazuje, jak samec harpyje, Baawajaa, přináší domácí večeři pro rodinu. Podívej se:
Jedná se o jeden z mála záznamů, kdy přináší kořist samičce, zatímco se stará o mládě v hnízdě. Ukazuje nám také, jak se chovají před a po jídle. Všimněte si, jak dominantní Kee Wai, samička,
je nad samečkem Baawaja.

Dokážete si představit, jak jsem se cítil, když jsem to viděl. Během mé první zkušenosti z terénu
v Amazonce, zatímco jsem studoval reprodukční pár, bylo velmi obtížné mít možnost vidět jen takový okamžik! Musel jsem strávit hodiny a hodiny pozorováním dalekohledem abych někdy jen zahlédl nějaké peří. – opravdu frustrující!

Nyní mám počítač, který by mohl chodit sem a tam skrz hodiny harpyjího života. Musím říct, že oba způsoby pozorování se mi líbí. Neexistuje nic jako pocit být na poli, ve chvíli, kdy se akce děje.
Ale také rád bych se mohl podívat i na ty nejmenší detaily každého hnutí, které dělají členové rodiny, které Baawaja a Kee Wai přinášejí do hnízda, jak opatrní jsou při péči o jejich mládě, jak malý roste a spolupracuje s rodiči a nemůžu se dočkat, až uvidím jeho první let!

Jsme neuvěřitelně šťastní, že jsme schopni sdílet tuto jedinečnou zkušenost a dostat se tak blízko
k tomuto nádhernému páru s hosty Refugio Amazonas. A nejlepší je, že díky HarpyCamu je možné, aby lidé po celém světě získali přístup k těmto obrazům prostřednictvím svých počítačových obrazovek – mnoho mil od deštného pralesa Amazonky.

Cítím se jako nejšťastnější amazonský výzkumník na světě.

Jsem vděčný za příležitost spojit se s původním motivem, který mě přivedl na Amazonku.
Jsem připraven vědět více a pokračovat ve výzkumu a sdílení nejmocnějšího orla na světě,
jednoho z nejlepších dravců a symbolů amazonského deštného pralesa. Příští měsíc se budu hlouběji věnovat chování, stravě a dalším aspektům tohoto nádherného stvoření!

Témata: Harpy Eagle, HarpyCam, Výzkum v Amazonii
Daniel Couceiro
Napsal Daniel Couceiro

Videozáznamy:

Ve třetím týdnu pozorujeme první kroky mláděte. Matka, Kee Wai, je velmi blízko krmení a mládě pozoruje její pohyby.

Sledujeme hnízda Harpyje orla po dobu jednoho měsíce, tady je shrnutí toho, co jsme viděli od vylíhnutí mláděte

Harpyjí mládě je starší než měsíc, vidíme je dobře rozvinuté, aktivnější a zvědavější. Chytli jsme ho, jak si hraje s korunním peřím Kee Wai. Máma vypadá uvolněně a nevypadá to, že jí to neustálé tahání obtěžuje .

[/ihc-hide-content]

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)