Neobvykle zbarvená sýkora, kterou loni zpozoroval ve městě ochránce přírody Adin Vyhlídka, se opět vrátila do Přerova. V neděli 17. ledna ji na svém krmítku objevila Jarmila Kačírková, členka Moravského ornitologického spolku.
„Modřinka má vzácnou pigmentovou vadu – melanismus. V jejím zbarvení chybí bílá a žlutá barva a naopak převládá černá a šedá. Melanismus je zjednodušeně řečeno opak albinismu.

U albínů převažuje bílé zbarvení, u melanistů naopak černé. Melanismus je ale mnohem vzácnější než albinismus a objevuje se výjimečně u plazů, savců i ptáků,“ vysvětlil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.


Melanistická modřinka se na krmítku zdržovala pouze krátce, ale i přesto se podařilo paní Kačírkové pořídit její video:

Podle ornitologů nejde o místního ptáka, ale o protahující sýkoru ze severu nebo z hor. I přesto že se u nás vyskytují sýkory modřinky celoročně, tak se v zimě při hledání potravy toulají mimo hnízdiště.


Pokud se vám na krmítku objeví podivně zbarvený nebo neznámý pták, tak jej vyfoťte a pošlete ornitologům na: mosprerov@seznam.cz. Možná objevíte další raritu.


Video melanistické sýkory modřinky z ledna 2020

Zdroj: mos-cso.cz Jiří Šafránek
Videozáznamy – Jarmila Kačírková
Foto: MOS, Přerov, Jarmila Kačírková

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)