Hnízdo se nachází v oblasti jezer New Hampshire. Severní Amerika je domovem pěti druhů potáplic vyskytuje se zde: Potáplice malá, Potáplice pacifická, Potáplice severní, Potáplice žlutozobá, Potáplice lední. Potáplice lední je nejrozšířenější a nejznámější druh a jediný, který se rozmnožuje na jihu v New Hampshire.
Potáplice obvykle snáší dvě vejce. Inkubace trvá 25 až 30 dní. Oba partneři se při sezení střídají. Velice často odchovají jen jediné mládě. Mláďata se líhnou v prachovém peří, které je na horní části těla tmavěji, na spodní světleji šedohnědé. Zůstávají první den či po dva první dny v hnízdě, pak nasednou na hřbet samičky, který jim slouží v dalším období jako plovoucí hnízdo. Mláďata dovedou hned plavat a potápět se. Když jsou asi 40 dní stará, jsou schopna letu. Jejich potravou jsou hlavně ryby.Hnízdění 2019
Přenos kamery 1 pro rok 2019 je u konce. Ztratilo se vajíčko a kuřátko, které se vylíhlo, bylo zabito orlem, pár hodin po vylíhnutí.

Online přenos začal 2. května.

Zdroj Looncam

Pár, který jsme sledovali od roku 2014, se letos opět vrátil! Obě potáplice jsou kroužkované. Samička má pásy na levé noze – pás s oranžovými tečkami nad modrým páskem, na pravé noze pás s modrými tečkami, nad stříbrným páskem. Sameček má na levé noze pásek s červenými pruhy a zelený pásek, na pravé noze bílý a stříbrný.
Tato dvojice má zajímavou historii. Samice byla původně kroužkovaná, jako dospělá v roce 1998. Potáplice dospívají ve třech letech, takže samička je nejméně 24 let stará. Vzhledem k tomu, že potáplice nehnízdí úspěšně, dokud nemají 6 let, je pravděpodobné, že této samici je ve skutečnosti nejméně 27 let! O historii samce víme méně, protože byl odchycen v roce 2014 na kroužkování. V době kroužkování byl dospělý, takže víme, že je mu minimálně 8 let.
I když víme jen s jistotou, že tato dvojice je od roku 2014 spolu (když byl samec poprvé kroužkován), je možné, že tento pár je spolu mnohem déle. Před tím, než byl samec v roce 2014 kroužkován, byla tato samice spárována s nevázaným kamarádem od roku 1999. To znamená, že existuje šance (i když to není možné potvrdit), že tato dvojice je spolu dvě desetiletí! Od té doby, co byla kroužkovaná v roce 1998, tato samice úspěšně odchovala 17 mláďat! Nejméně 6 z těchto mláďat byla zplozena se současným samečkem.

So, 25. května 2019 samička snesla první vajíčko.
Po, 27. května 2019 druhé vajíčko

28. května došlo ke ztrátě jednoho vajíčka během hektického střídání na hnízdě. Vajíčko bylo nechtěně vyhozeno z hnízda.Orel navštívil hnízdo
Pá, 21. června 2019 – orel bělohlavý navštívil hnízdo. První indikací byl poplašný hovor otce a rychlý ústup z hnízda do vody. Orli často jdou po mláďatech ve vodě. Tento orel přistál na hnízdě dvakrát, ale vejce nesebral ani mu neublížil. Je těžké uvěřit, že pták schopný chytit živou rybu z vody za letu, byl příliš neohrabaný, aby sebral vajíčko.
23. června 2019 se vyklubalo mládě. Bylo vidět kolem páté hodiny ráno. Dopoledne v 9:06 se na hnízdě objevil místní orel bělohlavý a popadl mládě. Samička bojovala, ale musela zůstat ve vodě, aby mohla bojovat, na souši jsou potáplice neohrabané. Kdyby bylo mládě ve vodě, měla by větší šanci ho bránit. Ale s mládětem na hnízdě měl orel lepší výhodu.

Vyjádření LPC

LPC uvažuje o umístění voru na tomto místě kvůli problémům s kolísáním vodní hladiny. Teď máme další důvod. Ochranu proti dravcům, kterou nyní používáme na všech našich raftech, by téměř jistě zabránila ztrátě mláděte, i když by bylo pravděpodobné, že by orel udělal několik pokusů poté, co by bylo kuřátko ve vodě.

My v LPC se snažíme používat uvážlivý úsudek při realizaci hnízdních raftů. Byli bychom raději, aby se New Hampshire populace potáplic obnovovala z přírodních hnízdišť. Z tohoto důvodu používáme rafty pouze tehdy, když území potáplic důsledně pociťuje selhání hnízda v důsledku změny hladiny vody nebo predace vajec. Toto území zde mělo historii hnízdního úspěchu s využitím přírodního hnízda. Ale teď máme dva důvody, proč uvažovat o instalaci hnízdního voru.Online přenos – druhé hnízdo – hnízdo je uměle vytvořené a krytem proti dravcům.

Potáplice webkamera z hnízda

Videozáznamy – Loon Preservation Committee

Inkubace vajíčka na hnízdě
Samec se vrací na hnízdo

Orel mořský přistál na hnízdě
Záběr na vajíčko zblízka

Vylíhlo se mládě
Útok orla bělohlavého na mládě

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)