Harriet a M15 začali umísťovat do hnízda více materiálů pro příchod svých velmi očekávaných vajíček. Další klacíky a trávy, aby hnízdo bylo bezpečné a pohodlné. Všechno vypadalo, že je podle plánu, protože jak je známo, Harriet pokládá vejce v druhé polovině listopadu. Příroda sleduje cestu, která dodržuje zásady neznámé lidem. Instinkty a vlastní chování vedou Harriet a M15 v jejich každodenním životě.


Harriet položila první vejce osmé sezóny 12. listopadu, když M stál na hnízdě a připravoval obvyklé úpravy hnízda. Když Harriet tiše ležela v hnízdě, M se přesunul do větví nad ní a nakonec se vrátil do hnízda, aby se poprvé podíval na jejich krásné vajíčko. Harriet v historii snášela pokaždé dvě vejce, ale po třech dnech od prvního vajíčka to vypadalo, že letos bude jen jedno vajíčko. Všechno záleží na „orlím týmu “ a Harriet pokračovala v položení druhého vajíčka 16. listopadu, když M15 opět stál vedle ní. Je to výjimečně synchronizovaná dvojice, která se střídá s hnízdními povinnostmi a pečováním o vajíčka.

Pár orlů bělohlavých Harriet a M15

Harriet a M15 společně chrání své území a odrazují nazvané návštěvníky ze svého teritoria. M15 hlídá svou drahocennou Harriet a jejich vejce v nočních hodinách a oba jsou ostražití a vždy si jsou vědomi dění kolem hnízda po celý den. Když Harriet inkubovala vejce, přistál na hnízdě dospělý orel. Hlasitě vokalizovala své varování vetřelci, aniž by se hnula z vajec.
Když se nevítaný orel pokusil přistát na hnízdě, vstala a prudce ho odtlačila. Vetřelec se opatrně pohyboval kolem hnízdního stromu a na území několik hodin, Harriet zůstala na hnízdě, aby chránila její vejce a vydávala další varování. M15 se vrátil ze své lovecké mise, aby odehnal vetřelce, to se změnilo v drama naplněné honičkou kolem pastviny a území. Harriet se připojila a podařilo se jim eliminovat nebezpečnou hrozbu. Chvíli zůstali ve vysoké pohotovosti a nakonec se usadili ke klidnému spánku. Harriet a M15 ukazují všem, aby viděli své nerozbitné pouto a nezastavitelné úsilí chránit svá vajíčka a sebe navzájem.

M honí vetřelce z území

Zdroj: Nest Notes od dadsjazz.
Foto kamery SWFEC, LIz G

Online přenos z hnízda:

https://www.zoocam.info/orli-hnizdo/

Videozáznamy:

Pozemní video od wskrsnwings

Harriet honí jestřába. M15 byl zaneprázdněn přidáváním dalších větviček a dodáváním pěkné bezhlavé ryby Harriet k snídani.


Videozáznamy od Lady Hawk (z kamer SWFEC)

Harriet nás všechny překvapila, když 12. listopadu v 16:57:37 položila své první vejce sezóny 2019-2020! Toto je nejbližší termín, kdy Harriet položila první vejce!

M chce vidět jejich první vejce. Odletěl z větve a vrátil se s klackem … skvělá příležitost, jak Harriet zvednout! Nefungovalo to, takže se snaží nahlédnout pod ni! Harriet neustoupí!

Brzy ráno ve 2:31 sova zasáhne M, zatímco spí na větvi a srazí ho. Pronásleduje sovu, když Harriet vydává zvuky na poplach vrací se do hnízda. Harriet & M jsou v pohotovosti a hlídají – M zůstane pár minut v hnízdě, než odletí zpět na větev.


M klesne z podkrovní větve velmi brzy ráno a konečně se dostane k vajíčku! Když na něj sova zaútočila, nedostal šanci ho vidět a vrátil se, aby hnízdo hájil. M se podívá pod Harriet a vajíčko a začne inkubovat. Nezůstává dlouho a vrací se na větev, Harriet se vrátí, aby pokračovala v inkubaci až do svítání.

M inkubuje vejce, když vstane máme krásný pohled na vejce zblízka.

Harriet položila své druhé vejce sezóny osm v 17:58:10 – 16. listopadu
M dorazí právě včas, když Harriet začíná snášet a on je opět na hnízdě a dívá se !! Harriet nadzvedává ocas v 1:47 a během její snůšky vidíte, jak se její tělo třese. V 6:24 má Harriet konečnou kontrakci – dorazilo vejce # 2! První pohled na vejce je v 11:20!


Harriet inkubovala vejce, když dospělý orel bělohlavý přiletěl na hnízdící strom. Usadil se na větvi a pak se pokusí dostat do hnízda, ale Harriet statečně bránila své hnízdo a vejce a vyháněla ho pryč. Vetřelec odletěl na soušku a zůstal tam několik minut, než odletěl zpět na strom.

M a Harriet se snaží dostat vetřelce mimo jejich území.

Sova se vrací, rychle letí z pod hnízda a zasáhne M15, když je posazený v podkroví na větvi. Harriet se dívá z hnízda a vydává varovné vokály. Naštěstí ho sova nesrazila z větve. M se přiblíží k Harriet, aby se ujistil, že je v pořádku, a pak se vrátí na větev. Toto je druhý útok na M, co Harriet položila vejce.


Harriet je prostě velkolepá! Zamíří dolů k rybníku, aby se vykoupala a pak odletěla na starý strom a roztáhla křídla, aby uschla! Jednoduše nasává slunce a bere si lázeňský den – což je velmi zasloužené vzhledem k poslednímu dramatu!

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)