Na Havaj zamířil hurikán Lane, byl vyhlášen výjimečný stav.

Na Havajských ostrovech začaly masivní evakuace.
Prezident Donald Trump vyhlásil na Havajských ostrovech stav ohrožení, který místním záchranářům umožňuje žádat o federální pomoc. Všechny přístavy jsou uzavřeny, i v přístavu Pearl Harbor americké námořnnictvo vyklidilo většinu vojenských plavidel do bezpečné vzdálenosti.
Hurikán Lane během středy zeslábl na čtvrtou z pěti kategorií a doprovázel jej vítr o rychlosti 250 kilometrů v hodině. Američtí meteorologové ve čtvrtek snížili sílu hurikánu Lane ze čtvrtého na třetí stupeň pětistupňové stupnice. Bouře přesto dál sužuje Havajské souostroví, hlavně největší ostrov Havaj zvaný též Velký ostrov.
Bylo uzavřeno několik silnic, podél západního pobřeží se hladina moře zvýšila až o půldruhého metru. Úřady vyzvaly obyvatele, aby si vytvořili alespoň čtrnáctidenní zásoby vody, potravin
a léků.Úřady zatím nemají žádné zprávy o zranění osob. Hurikán Lane postupuje podél souostroví jižním směrem, ale centrum se podle meteorologů posouvá nepředvídatelně a kdykoli může silně zasáhnout kteroukoli oblast regionu. Pravděpodobné jsou prudké lijáky a lokální záplavy.
Rychlost větru na pobřeží ostrova překračuje 200 kilometrů za hodinu.
Obyvatelé ostrova Oahu, s hlavním městem Honolulu mají vyhlášenu pohotovost, přímo však podle současného modelu postupu ničivé masy ohroženi nejsou. Všechny školy jsou uzavřeny, provoz zastavila místní rafinerie.Videozáznam z Mezinárodní kosmické stanice hurikán Lane 4 kategorie z ptačí perspektivy.

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)