Pelikáni bílí míří v tomto období přes Izrael do Afriky. Jejich nakrmením chce izraelské ministerstvo zemědělství zabránit škodám, které by ptáci způsobili místním rybářům. V Izraeli se každoročně zastaví na své cestě do teplých krajin odhadem 400 000 pelikánů. Hladoví ptáci pak devastují sádky rybářů a farmářů.Projekt ministerstva zemědělství vytvořil v přírodní rezervaci Hula krmné místo, kde se pelikáni nakrmí a po odpočinku pokračují v cestě do jižního Súdánu.


Přírodní rezervace Hula je zvláštní kombinací jezer a bažin a nachází se v nejdůležitějších mokřadech pro divokou zvěř na Blízkém východě. Tato rezervace je pozůstatkem bažin Hula, které byly vyschlé v padesátých letech minulého století. Tato rezervace je známá jako důležitá zastávka pro hejna ptáků, například jeřábů popelavých a pelikánů.
Kameru přidala a spravuje Charter Group of Wildlife Ecology a je financována soukromým dárcem. Kamera byla umístěna v plné spolupráci s izraelským úřadem pro ochranu přírody a parků.

Pelikán bílý

Patří mezi velké vodní ptáky s rozpětím křídel 226 – 300 cm a hmotností mezi 5 – 15 kg. Má mohutné tělo s krátkými končetinami, krátkým ocasem, silným zobákem a charakteristickým hrdelním vakem do kterého dokáže pojmout až 13 l vody. Je skoro celý bílý, jen konce letek má černohnědé, vak žlutý a nohy růžové. Stejně jako všichni veslonozí má všechny prsty na nohou spojené plovací blánou.
Pelikáni žijí na území jihovýchodní Evropy až k jihu střední Asie a Afriky. Severské populace se na zimu přesouvají do Afriky, Indie a Vietnamu. Obývají bažiny a rákosové porosty u ústí řek. Vyhovuje jim smíšená slaná a sladká voda (tzv. brakická). Na území Afriky vyhledávají sladkovodní jezera.
Pelikáni jsou výborní lovci ryb, které loví ve skupině. Ryby nejprve v půlkruhu naženou ke břehu a poté je v mělké vodě uloví. Ryby nadhozem spolknou. Pokud je nedostatek ryb, mohou se živit i vajíčky a mláďaty jiných vodních ptáků, například kormoránů.
Pelikáni žijí a hnízdí v koloniích. Hnízda si staví na zemi ze slámy, rákosu a klacíků. Někdy je hromada široká až 150 cm. Samice snáší 1 – 3 vejce, ze kterých se po 29 – 36 dnech líhnou holá mláďata. Ta přijímají natrávenou potravu přímo z vaku rodičů. Osamostatňují se po 4 měsících. Pohlavně dospívají ve 3. až 4. roce života.


Online přenos z přírodní rezervace Hula

Přírodní rezervace Hula

Videozáznamy:

1700 mohutných velkých bílých pelikánů přistálo v rezervaci Hula


Jezero je plné tisíců bílých pelikánů

Volavky bílé a kulíci říční odpočívají v přírodní rezervaci Hula


Izraelský úřad pro ochranu přírody a parků přidává 150 tun živých ryb do speciálního rybníka, aby zajistil potřebnou potravu migrujícím pelikánům bílým, kteří nemají kde jíst v důsledku vysychání bažin na Blízkém východě.

Zdroj: Charter Group Birdcams

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)