Jedno z mláďat sokola stěhovavého, které hnízdí na Collins Street 367 v australském městě Melbourne, bylo utraceno poté, co u něj byla nalezena vážná poranění páteře, pravděpodobně způsobená srážkou ve vzduchu. Otřesený dravec byl objeven na stezce poblíž budovy městského úřadu v pondělí 14. listopadu a převezen do veterinárního oddělení melbournské zoo společností Wildlife Victoria.


Mluvčí agentury pro záchranu zvířat uvedl, že pták byl utracen v úterý poté, co veterináři „došli k závěru, že mládě sokola stěhovavého má zlomeninu páteře a nevratně poškozenou míchu“.
Sokol stěhovavý hnízdí na střeše Collins Street 367 od roku 1991, přičemž tento kout je považován za jediné hnízdiště tohoto druhu v Melbourne CBD.
Samička snesla tuto snůšku vajec v srpnu. Mláďata se vylíhla koncem září, tři samice a jeden samec.
Doktor Victor Hurley, expert odpovědný za projekt sledování sokolů na Collins Street, řekl, že utracený pták byl jednou samičkou z mláďat na Collins Street 367.
„Viděl jsem, jak má pták na zádech, křídla roztažená, a je zjevně v nějakém stresu a je zjevně vážně otřesený,“ řekl Hurley. „Podle toho, co jsem viděl, narazil do něčeho opravdu tvrdého a spadl na zem.“
„Je důležité pochopit, že asi dvě třetiny [mláďat sokolů stěhovavých] podlehnou leteckým nehodám, zejména v urbanizovaném prostředí.“ Mláďata začala poprvé létat o víkendu, takže byla obzvláště zranitelná.

Živý přenos 367 Collins Falcon začal v roce 2016 a stal se stále populárnějším.
Vášnivá pozorovatelka ptáků a zakladatelka facebookové skupiny Sokol stěhovavý v Melbourne Debbie Lustigová řekla, že „nemůže jít do města, aniž by přemýšlela o těchto sokolech stěhovavých, kteří zde žijí, a o tom, jaké máme štěstí“. „Nikdy jsem žádného ve volné přírodě neviděla… a přesto jedu 25 minut vlakem a pozoruji ve městě sokoly, jak létají a loví.
Dravci hnízdí na vrcholu budovy vlastněné Mirvacem, investiční společností do nemovitostí, která pořádá živé vysílání a věnuje peníze viktoriánskému projektu Peregrine, charitativní organizaci založené na ochranu tohoto druhu.
Začátkem tohoto roku byla vejce ponechána nechráněná, když konkurenční samec převzal hnízdo od sokola, který hnízdo obýval posledních pět let. „Inkubační povinnosti samice byly přerušeny a o týden později jsme potvrdili, že to bylo proto, že na místo vnikl druhý samec a rozptyloval její pozornost,“ řekl Hurley. „A nakonec, asi po několika týdnech, [otec] už nebyl nikdy viděn. Takže nevíme, zda byl zabit příchozím samcem nebo ne.

„Původní samice tam ale zůstala a úspěšně inkubovala a vylíhla se mláďata, a pak se nový samec poměrně rychle naučil nejen lovit, ale i krmit mláďata. Takže spolu vychovali čtyři kuřátka.“
Živý přenos byl v úterý 15. listopadu pozastaven až do příští sezóny poté, co poprvé vzlétlo poslední z letošních mláďat.
Samotní sokoli stěhovaví však mají více práce. „Nyní, když létají, někdy během příštího měsíce, [dospělí sokoli] mají vycvičit zbývající mladé k lovu,“ řekl Hurley.
„Nakonec se mláďatům podaří zabíjet poprvé, a jakmile to udělají, dospělí řeknou: ‚Správně, dobře, pořád se můžeš poflakovat, ale teď si musíš sehnat vlastní jídlo.‘“

Zdroj: .theage.com.au Foto čtyři mladí sokoli před vylétnutím z hnízda

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)