Hnízdo sokolů stěhovavých se nachází odlehlém kalifornském ostrově Anacapa. Toto je jedno z mála, ne-li jediné hnízdo s kamerou, které nevytvořili lidé, jedná se o divoké, přírodní hnízdo ve skalním výběžku. Od roku 2013 se zde usídlil pár sokolů, kde se rozmnožují, chrání svá vejce a vychovávají mláďata.


Sezóna 2022

Pár sokolů stěhovavých Samec jménem HopperJet a samice jménem Lena
První vejce Lena snesla 12. března, druhé 15. března a třetí vejce 19. března
V roce 2021 se sokolímu páru hnízdění nezdařilo. Lena snesla jen jedno vejce a malá inkubace zapříčinila jeho nevylíhnutí.

Osm ostrovů a jejich obklopující vody, pojmenované podle hlubokých koryt, které je oddělují od pevniny, jsou domovem více než 2 000 druhů zvířat a rostlin – 145 se nenachází nikde jinde na Zemi. Izolace trvající tisíce let a prolínání teplých a studených oceánských proudů vede k bohaté biologické rozmanitosti těchto ostrovů. Dnes je pět ostrovů, jejich ponořená území a vody do 2 km od každého ostrova chráněno jako národní park Normanských ostrovů.


Stav ochrany

Používání DDT jako pesticidu během 40., 50. a 60. let 20. století vedlo k prudkému úbytku sokolů stěhovavých v Severní Americe. V tomto období používání DDT bylo u sokolů stěhovavých velmi rozšířené řídnutí skořápky a neúspěchy hnízdění a v některých oblastech úspěšná reprodukce prakticky ustala. V důsledku toho došlo k pomalému, ale drastickému poklesu počtu sokolů stěhovavých ve většině oblastí jeho areálu v Severní Americe. V době, kdy byli v roce 1970 sokoli stěhovaví zařazeni mezi ohrožené, východní populace sokola stěhovavého byla pryč a populace na západě klesly až o 90 procent pod historickou úroveň. Do roku 1975 bylo známo pouze 324 hnízdících párů sokolů stěhovavých. Agresivní program obnovy začal v roce 1974 a vedl k tomu, že více než 6 000 sokolů bylo znovu vysazeno do volné přírody. Nyní je v Kanadě, Mexiku a Spojených státech amerických asi 3000 hnízdících párů sokolů stěhovavých. Obsazenost území, úspěšnost hnízda a produktivita jsou na úrovních, které jsou pro zdravé populace sokola stěhovavého považovány za normální. V srpnu 1999 americká služba pro ryby a divokou zvěř odstranila amerického sokola stěhovavého ze seznamu ohrožených druhů, což znamenalo jeden z nejdramatičtějších úspěchů zákona o ohrožených druzích. Průzkumy v roce 2013 zaznamenaly celkem 45 území sokola stěhovavého na osmi Normanských ostrovech a 27 z těchto území mělo do konce dubna 2013 vejce nebo kuřata. V roce 2013 bylo 5 území na Anacapě, 16 na Santa Cruz, 13 na Santa Rosa, 9 na San Miguuel a 3 na Santa Barbara ( Dr. Sharpe 2013).


Posláním Institutu pro studium divoké zvěře je shromažďovat informace nezbytné k udržení biologické rozmanitosti a životaschopných populací všech druhů a zlepšit naše porozumění zvířatům, se kterými sdílíme náš svět.
Institute for Wildlife Studies byl založen v roce 1979 jako nezisková organizace osvobozená od daní pod označením 501c(3) Internal Revenue Service.

Online přenos z hnízda:

Sokol stěhovavý – hnízdo Anacapa


Videozáznamy:

Pár sokolů stěhovaných na hnízdišti

12. března Lena položila první vajíčko


15. března druhé vajíčko

19. března třetí vajíčko

Zdroj: Institute for Wildlife Studies, videozáznamy Cali Condor

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)