Jestřáb je původem dravec lesa, může se však vyskytovat i v parkové krajině s lesními porosty. Zbarvený podobně jako krahujec, ale mnohem větší a robustnější.

[ihc-hide-content ihc_mb_type=“show“ ihc_mb_who=“2,3,4″ ihc_mb_template=“1″ ]

Rozpětí křídel samce asi 100, samice asi 120 cm. Nohy jsou krátké a silné, silné prsty se srpovitými drápy. Jestřáb je vybaven silnými drápy, které jsou ostré jako břitva, což mu umožňuje snadno se zmocnit kořisti a usmrtit ji.
Jestřáb při lovu využívá momentu překvapení. Buď sedí nepozorován na vyvýšeném, ale vždy krytém místě na větvi stromu, nebo pomalu letí jen několik metrů nad zemí a snaží se vyhlédnutou kořist překvapit. Téměř vždy si k lovu vybírá zarostlý, nepřehledný terén plný houští a stromů. Pokud se mu podaří ulovit poněkud větší kořist, například králíka, zatáhne ji na klidné místo
a teprve tam ji roztrhá na kousky. Jakmile se sám nasytí, odnáší zbytky kořisti mláďatům a samici do hnízda. Denní dávka potravy činí u dospělého jestřába přibližně 160 gramů masa.
Mladí ptáci mají, stejně jako mladí krahujci, ještě v příštím roce mladistvé opeření s kropenatou hrudí, mohou se však už rozmnožovat.
Největším nebezpečím pro jestřába je člověk, který ho ještě stále pronásleduje jako škodnou.
I přes přísnou ochranu všech dravců jsou jestřábi stále ještě stříleni nebo chytáni do zvláštních pastí, tzv. jestřábích košů. Celkový počet hnízdících párů ve střední Evropě je dne odhadován na 20 000, a tak tento druh v současnosti není přímo ohrožen.

Mláďata jestřába lesního na hnízdě v Lotyšsku již dosáhla vzletnosti.Nadále budou krmena rodiči (ať už na hnízdě či mimo) do stáří přibližně 70 dnů,poté z hnízdícího revíru zmizí.
Pohlavní dospělosti dosáhnou zpravidla ve 2. roce, ale někdy již v průběhu 1. roku života.

Videozáznamy:

Mláďata se začínají přepeřovat,samička Margo přilétá s větvičkou

Samička Margo krmí mláďata

Samička Margo se protahuje,mláďata už začínají stát a chodit po hnízdě,zůstavají delší dobu samotná v hnízdě bez dozoru rodičů

Sameček Misters Y přináší kořist

Jedno z mláďat procvičuje křídla na okraji hnízda

Samička Margo přináší kořist

Mláďata pozorují samičku na větvi,při dešti

9.června první odvážlivec skočil na větev

Seskok z větve do hnízda

Druhé mládě se odvážilo mimo hnízdo

I třetí mládě sebralo odvahu

Margo přináší kořist,jedno z mláďat klesne do hnízda a začne jíst

Sameček Mister Y přináší kořist

[/ihc-hide-content]

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)