Kostarický hasič Julio Diaz Oriaz nafilmoval v národním parku Guanacaste mravence rodu Eciton burchellii na svém pověstném nájezdu.
Mravencům rodu Eciton burchellii se také říká nájezdní mravenci. Při svém putování za potravou jsou velmi vynalézaví. Most, který si mravenci postavili, aby se dostali k vosímu hnízdu byl sestaven pouze z mravenců, dodal Oriaz.
Tento druh mravenců se vyskytuje v amazonské džungli a ve střední Americe.Před několika lety pozorovali biologové, jak si mravenci druhu Eciton burchellii staví cesty.
Když je cesta před jejich obrovskou armádou neschůdná, vyšlou napřed hlídku. Tito mravenci nejprve cestu prozkoumají, a když zjistí, že není průchodná, udělají z vlastních těl mosty, vyplní výmoly v trasách, po nichž ostatní nosí náklad dobrot, což umožňuje rychlejší a snadnější pohyb zachycené kořisti zpět do hnízda. Nájezdy kolonií jsou udržovány pomocí feromonů, mohou být dlouhé 200 metrů a zaměstnávají až 200 000 mravenců. Jejich dlouhé nohy a protáhlé tělo jim dodávají vzhled podobný pavoukům. Barva se liší od hluboké zlaté až tmavě hnědé. Mravenci mají jednostranné složené oči, dvojité segmenty pasu, dobře vyvinuté čelisti a specializované tarzální háky na nohách, s nimiž se drží na sobě, aby tvořily mosty. Během svých nájezdů plení také vosí hnízda. Tyto útoky často zahrnují zničení vosího hnízda, protože mravenci Eciton burchellii konzumují larvy a kukly.Nájezdný druh mravenců Eciton burchellii nemá hnízdo žádné. Staví si pouhá přechodná tábořiště na částečně krytých místech. Stěny tvoří těla samotných dělnic, které jsou propojeny díky silným hákovitým drápkům na koncích chodidel. Takto vzniklá mraveniště jsou tvořena až půl miliónem těl a mají až metrový průměr. Uprostřed jsou chráněny larvy a královna.
Při přemístění na jiné stanoviště za potravou se masa pohybuje rychlostí 20 m/hod.Videozáznam:
https://www.youtube.com/watch?v=l8EWfukpY1g

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)