Národní park Store Mosse se nachází ve švédském regionu Småland ve správní provincii Jönköpings län. Park byl založen v roce 1982 a zahrnuje největší rašeliniště v jižním Švédsku s několika vyvýšenými bažinami a jezery, obklopené slatinami a menšími lesy. Před tím se v Hädinge torvfabrik těžila rašelina až do 60. let. Rašelinové vrstvy byly vytvořeny za posledních 6000 let a jsou silné až 7 m. Na slatině rostou borovicové lesy a rozsáhlé vřesoviště, stejně jako vzácné druhy orchidejí.


Mokřady kolem jezera Kävsjön jsou v létě chovnými oblastmi pro přibližně 100 druhů ptáků, včetně labutí, volavek, kachen, hus a jeřábů. U jezera se nachází velká ptačí věž, která poskytuje krásný výhled na jezero Kävsjön a zvířata, která se tam pohybují. První patro je bezbariérové a do druhého patra je výtah. Je zde výstava o Kävsjönu a jeho divočině. K dispozici jsou také přenosné přehrávače mp3 se zvuky ptáků.

Na několika dalších vřesovištích jsou odpočinkové chaty a věže na pozorování ptáků. Lilla Lövö je ostrov v jihozápadní části vřesoviště. V návštěvnickém centru Naturum, které bylo zřízeno v roce 2004, je výstava o tvorbě rašelinišť, flóře a fauně a o lidském osídlení rašelinišť. Tři mládežnické ubytovny (Vandrarhem) v přírodní rezervaci se nacházejí v Kittlakull, na pohřebišti Vanö a na Lilla Lövö. Dům Kittlakull sloužil jako rezidence pro manažera rašelinářského průmyslu a ruiny starých rašelinišť se stále nacházejí hned za železniční tratí, která vede přes vřesoviště.

Online kamera

Během zimy se v národním parku krmí orli skalní, orli mořští a další draví ptáci. Orlí pozorovatelna pro návštěvníky se nachází podél štěrkové cesty Kittlakull – Östra Rockne na jižní straně silnice, 400 metrů od krmeliště. Maso na krmení pochází z jatečně upravených zvířat. Úkryt je vždy otevřený a lze jej navštívit po celý rok. Nezapomeňte si vzít, nebo si na místě půjčit dalekohled!


Pokud nemůžete úkryt navštívit, můžete se na orly podívat prostřednictvím webové kamery zaměřené na jejich „restauraci“. Webová kamera běží během období krmení.

Krmelec dravých ptáků ve Švédsku

V národní parku je přístupných asi 40 km turistických stezek. Celkem osm značených cest prochází okouzlující krajinou a kombinuje zvláštní rysy parku.


Geografická poloha Store Mosse National Park se nachází ve Smålandu a je největší švédskou nedotčenou vyvýšeninou jižně od Laponska. V bezprostřední blízkosti národního parku se nachází několik přírodních rezervací, Brokullen a Långö Mosse, což znamená, že chráněná oblast je téměř 8 000 hektarů. Cesta 151 mezi Värnamem a Gnosjö v kraji Jönköping prochází přímo národním parkem.

Cenné mokřady rozhodnutím vlády ze dne 28. června 1974 byla oblast Kävsjön – velký mech označena jako mezinárodně hodnotný mokřad v souladu s mokřadní úmluvou (Ramsar). Oblast na takzvaném ramsarském seznamu pokrývá téměř celý národní park a má rozlohu 7 580 hektarů. Důvodem pro udělení tohoto statutu je zejména rozsáhlá oblast mokřadů a bažin a její význam jako místa hnízdění a odpočinku mokřadních ptáků. V jižní části národního parku se nachází Björnekullakärret, což je na rozdíl od kyselého prostředí vyvýšeného močálu mimořádně bohatý močál s orchidejemi.

Řízení a péče Správní rada okresu Jönköping County je správcem národního parku Store Mosse a má také za úkol spravovat a provozovat Národní park Store Mosse. Správa má pět zaměstnanců, kteří se starají o národní park, informují a provádějí návštěvníky parkem. Pro národní park existuje plán péče, který určuje, s jakými manažerskými opatřeními bude pracovat. Regionální správní rada každý rok dostává za tuto práci peníze od Švédské agentury pro ochranu životního prostředí. Roční provozní rozpočet národního parku a přírodní rezervace je přibližně 3,6 milionu SEK.


Chráněné ptačí jezero Kävsjön uprostřed národního parku je slavným ptačím jezerem a byl chráněn jako dočasná přírodní rezervace do roku 1965. Tato ochrana položila základ pro národní park, kterým se stal v roce 1982. V Kävsjön je hlavní vstup do národního parku s ptačími věžemi, grilovacími plochami a upravenými stezkami.
V bažinatém komplexu jsou také kulturní pozemky. Svänö v severní části parku a Lövö v jižní části. Jsou zde dvě staré farmy, které byly osídleny až do padesátých let. Domy jsou nyní využívány jako ubytování pro hosty.

V národním parku Store Mosse můžete navštívit přírodu, vydat se na pěší túru, prohlédnout si bohatý ptačí život a mnoho dalšího!

Zdroj: sverigesnationalparker.se, videozáznam alteamone

 

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)