Orel bělohlavý v kanadské Britské Kolumbii se rozhodl ulovit kořist v jezeře, ale vybral si příliš velké sousto. Namísto ryby zacílil na velkou červenou chobotnici.


Neobvyklý souboj natočili rybáři u severozápadních břehů ostrova Vancouver Island. Orel se pokusil ulovit velkou červenou chobotnici, ta ho omotala chapadly a snažila se ho stáhnout pod hladinu. Zdálo se, že skončí právě orel jako potrava, kdyby mu nepřispěchali rybáři na pomoc.
Autor nahrávky John Ilett pro CNN uvedl, že si nebili jistí, zda mají zasahovat. Je to příroda, kde přežijí ti nejsilnější. Bylo to ale příliš skličující vidět, jak se orel topí.“
Pomocí bidla uvolnili stisk chapadel chobotnice a orel doplaval na břeh, přibližně po 10 minutách odletěl pryč. Nezraněná chobotnice následně zmizela v hlubinách. Rybáři prý ještě viděli, jak změnila barvu z jasně červené na hnědou.

V rozhovoru pro Guardian bioložka Jennifer Matherová, která se specializuje právě na chobotnice poznamenala, že „rybáři připravili chobotnici o dobré jídlo“. Chobotnice se nespecializují na konkrétní durh kořisti. Sežerou cokoliv, co se hýbe a přijde jim pod ústní otvor. Jakmile je chobotnice u hladiny a něco na ní uvidí, je to pro ni jídlo,“ dodala. Podobný incident se již na Vancouver Island stal, kdy chobotnice ulovila nepozorného mořského racka.

Videozáznam:

 

Chobotnice velká

Chobotnice velká patří k největším měkkýšům a největším a nejinteligentnějším bezobratlovcům. Narůstá do délky 3-5 metrů a váží 10-50 kg. Plazí se po dně pomocí dlouhých chapadel, která jsou pokrytá přísavkami. Úkryt vyhledává v korálech, pod balvany a v puklinách.
V ohrožení mění barvu nebo vypustí oblak „inkoustu“, který ji zahalí.
Potravu loví hlavně v noci. Živí se především kraby a humry, i jinými korýši a měkkýši, menšími chobotnicemi a rybami.
Chobotnice žijí většinou samotářský život, s výjimkou období rozmnožování. Samice klade tisíce vajíček do děr na dně a hlídá je až do vylíhnutí, což trvá 5 až 8 měsíců, po celou dobu nepřijímá žádnou potravu a krátce po vylíhnutí mláďat uhyne.
Chobotnice velká se dožívá pouze čtyř let.

Zdroj: bbc.com, Wikipedie, Youtube.com – Mowi Canada West

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)