Vzácným nosorožcům dvourohým, kteří byli v roce 2009 převezeni ze Zoo Dvůr Králové nad Labem do tanzanského národního parku Mkomazi, se loni v říjnu narodilo čtvrté mládě.

Mládě samice Deborah porodila 25. října, otcem je samec Jamie, který byl do Tanzanie převezen v roce 2009 společně s Deborou.  Stejně jako v předchozích letech je mládětem samička. „Čtyři mláďata za deset let je úctyhodný výkon. Zvlášť když si uvědomíme, že březost u nosorožců trvá přibližně 16 měsíců a mládě musí po narození ještě nějaký čas zůstat s matkou,“ uvedl Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové.

Hlavním cílem projektu přesunu nosorožců do Tanzanie je obnovit tamní populaci nosorožců, která byla zdecimována dlouhými roky pytlačení. Dvorští nosorožci dvourozí patří k východnímu poddruhu, kterému hrozí vyhynutí. Dvorská zoo od roku 2009 postupně poslala do Tanzanie čtyři nosorožce. Samička jménem Eliška, která do Tanzanie přišla v roce 2016, rok na to uhynula po vnitřním zranění, které jí způsobil samec Monduli.


Nosorožci dvourozí se do Afriky vrátili ze Dvora Králové po pěti generacích chovu v zajetí. Prarodiče dnešních nosorožců se do Dvora Králové dostali z Afriky na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy je z expedic přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner.
Nosorožců dvourohých žilo na jih od Sahary v roce 1970 okolo 65 000 kusů. V důsledku nekontrolovaného lovu a zejména pytláctví však jejich stavy poklesly až na 2 300 jedinců v roce 1993. Po řadě ochranářských opatření se jejich počet ve volné přírodě zvýšil přes pět tisíc, počet zvířat východního poddruhu je ale stále odhadován na pouhých 900.


V říjnu 2019 předal Tony Fitzjohn, terénní ředitel organizací George Adamson Wildlife Preservation Trust a Wildlife Preservation Trust Tanzania, správu a odpovědnost za nosorožčí rezervaci Mkomazi vládní organizaci TANAPA.
Ochranář Tony Fitzjohn byl do Tanzanie pozván vládou v roce 1989 a ve spolupráci s vládní Wildlife Division začal zpustošenou oblast zvelebňovat.  To se mu podařilo natolik, že v roce 2008 mohla být oblast povýšena na národní park.
Národní park Mkomazi je oblast o rozloze přes 3200 kilometrů čtverečních na severovýchodě Tanzanie. Plynule navazuje na území národního parku Tsavo, v sousední Keni.

Zdroj:  Safari Park Dvůr Králové,  Fotografie Tony Fitzjohn, Alexander Fitzjohn

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)