Hnízdo orlů mořských se nachází v národním parku Matsalu. Kamera je instalována na nejstarším známém hnízdním území orla mořského v Estonsku. První záznamy o hnízdění orlů mořských v Matsalu jsou již z roku 1870. A už tehdy bylo poznamenáno, že hnízdo bylo osídleno již mnoho let. Hnízdo viditelné na webové kameře si orli mořští postavili v roce 1996. Současné hnízdo bylo trvale a každoročně obydleno a orli na něm odchovali celkem 29 orlů mezi lety 1996 a 2020, je to velmi produktivní hnízdiště.


Tato oblast je velmi vhodná pro orla mořského – záliv Matsalu je jednou z nejvýznamnějších ptačích oblastí v Evropě. Další pár orlů mořských začal hnízdit velmi blízko k páru viditelnému v hnízdně na kameře. Vzdálenost mezi dvěma páry je menší než kilometr. Orli hnízdící v tomto roce Eve a Eerik nemají žádné kroužky.

Orli mořští Eve a Eerik
Kameru na hnízdo instalovali na začátku února Urmas Sellis (Eagle Club Estonsko), Omar Neiland (Beta Grupp OÜ) a pomocníci z estonské rady pro životní prostředí. Používají kameru AXIS F41 s mikrofonem vyrobeným na zakázku od Omara. Hlavní část fotoaparátu je pod hnízdem na kmeni stromu, ale objektiv a snímač jsou na úrovni hnízda.
Kamera je napájena solárními panely a kvůli úspoře energie se fotoaparát vypne, když se setmí a baterie jsou slabé. Živé vysílání z hnízda pokračuje při východu slunce. Kamerový obraz je přenášen prostřednictvím mobilního internetu 4G. Přenos je streamován kanálem Eagle Club Estonia.

 

 

Umístění kamery

Online přenos z hnízda:

Orel mořský webkamera z hnízda v Estonsku

Hnízdění 2021
Samička Eve snesla první vajíčko 20.března, druhé 24. března
První mládě se vylíhlo 28. dubna, druhé o dva dny později, 30.dubna.

Videozáznamy z hnízda:

Snůška prvního vajíčka

Druhé vajíčko

Vylíhlo se první mládě


Druhé mládě

Krmení mláďat


Při krmení se projevuje sourozenecká rivalita

Zdroj: Looduskalender forums, videozáznamy: Inatra V, liznm

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)