Centrum ochrany a výzkumu pandy velké v Číně provádí výzkum ekologie pand a populační dynamiky. Organizace je zodpovědná za umělé rozmnožování, genetiku, prevenci nemocí, zachování vzdělávání v oblasti ochrany a uvolnění pand velkých ze zajetí. Výzkumné centrum také pomáhá při rozvoji spolupráce mezi dalšími organizacemi pandy v Číně i v zahraničí.
Mezi rezervace s významnou populací pandy velké patří například přírodní rezervace Wo-lung na západě provincie S’-čchuan. Od roku 2006 je síť sedmi přírodní rezervací a devíti přírodních parků v S’-čchuanu zařazena do světového dědictví UNESCO jako Útočiště pandy velké v S’-čchuanu.Dospělá panda váží 70-160 kg, je dlouhá 1,2-1,6 m. Ocas pandy je krátký, jen 12-13 cm dlouhý.
Panda velká žije téměř nepřetržitě uvnitř bambusových houštin.
Přestože se řadí mezi šelmy, je její potrava převážně rostlinná. Její trávící ústrojí má sice stavbu obvyklou spíše pro masožravce, unikátní bakteriální mikroflóra ve střevech jí však umožňuje
bez problémů tuto těžkou potravu strávit. Po odborné stránce je všežravcem, neboť je známo,
že se příležitostně živí vejci a masem a spolu s bambusem konzumuje také nějaký hmyz.
Jsou to pro ni nezbytné zdroje bílkovin. Při žvýkání se jí třesou uši.
Její tlapa je velmi neobvyklá; s „palcem“ a pěti prsty; „palec“ je ve skutečnosti modifikovaná kost zápěstí.
Panda velká patří k zranitelným druhům, nebezpečí se zvyšuje s postupujícím narušováním jejích přirozených lokalit a velmi slabou porodností ať už v zajetí nebo v přírodě. Samice je březí 97-181 dní a rodí jen jedno nebo dvě malá, slepá a holá mláďata. Z dvojčat zpravidla přežije jen jediné mláděVideozáznamy:

Tři pandy v bazénu

Dvě pandy na stromě
Pandy si hrají na stromě

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)