Jedná se o umělé hnízdo postavené v roce 2010 Uģisem Bergmanisem v bažině na ostrově poblíž Murmastiene v Lotyšsku. V roce 2016 zde orli odchovali jedno mládě. V roce 2017 hnízdění nebylo úspěšné, kolem hnízda se pohyboval jen jeden dospělý pták, který málokdy přiletěl do hnízda.
Na konci roku 2018 byli v hnízdě spatřeni dva orli: samec Virsis, kterého známe, který byl v hnízdě několik let, a kroužkovaná samice.

V roce 2019 orli opět nezahnízdili. V květnu se na hnízdě začala objevovat nová samička, která dostala jméno Spilve. Na podzim začala se samečkem upravovat hnízdo. Zahnízdí zde orli v nové sezóně 2020?

Pořadatelé
Dr.biol. Uģis Bergmanis a Lotyšské státní lesy

Orel skalní

Orel skalní obývá vysoko položené neobydlené oblasti Eurasie, severní Afriky a Severní Ameriky. Až na severské stěhovavé populace je orel skalní stálým ptákem.
Dospělý jedinec má hnědé zbarvení s třemi šedými pruhy na ocase, dole mírně zaobleným. Mláďata mají ocas zbarvený doběla, s černým pásem a bílou skvrnou na spodní části křídel. Nohy jsou opeřené až po prsty, zobák má dlouhý hákovitý tvar. Charakteristické jsou ostré drápy a tuhá křídla. Dorůstá velikosti k 1 metru, rozpětí křídel je více než dvojnásobné. Váží kolem 6 kilogramů.


Hnízda jsou stavěna na nepřístupných místech v puklinách a výklencích vysokých skalních stěn, méně často v korunách stromů. Orel je používá několik let, každoroční drobné stavební úpravy z nich poté dělají obrovská monstra o výšce i průměru přes 2 metry. Hnízdění probíhá od března do dubna, na dvou šedohnědě skvrnitých vejcích pak samice sedí 40 – 45 dní. Občas je střídána samcem, který pro ni loví. Zpravidla odchovávají jen jedno mládě, protože druhé je starším odstrkováno a někdy i usmrceno. Po 75 – 80 dnech pobytu na hnízdě se ještě další 3 – 4 měsíce drží u rodičů. Ve volné přírodě se orel skalní dožívá 19 let, v zajetí až 50 let.
Hlavní potravou orla skalního jsou středně velcí savci a ptáci. Orel skalní nepohrdne ani mršinami sysla, lišky, zajíce či sviště. Občas napadne velká zvířata, jako jsou malé srnky a jehňata. Svou kořist loví střemhlavým pádem, na rovině své oběti pronásleduje. Orel skalní loví sám, někdy s partnerem. V oblastech Střední Asie je speciálně cvičen na lov lišek a vlků.Online přenos:

Orel skalní – webkamera

Videozáznamy Lizm

Virsis a Spilve na návštěvě hnízda

Samička Spilve na hnízdě


Orli skalní přinášejí na hnízdo větvičky

Samička upravuje hnízdo


Sameček Virsis testuje hnízdo

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)