Hnízdo se nachází v okrese Kurzeme, Durbe. Toto hnízdící teritorium je známé od roku 2014. V roce 2014 hnízdění orlů bylo úspěšné, bylo to jedno ze čtyř hnízd v okrese, kde pár vyvedl tři mláďata.


V roce 2015 se orli rozhodli přestěhovat do nového hnízda a začali si budovat hnízdo na zlomeném stromu. Ve zlomenině stromu je několik větví, které orli využili při stavbě hnízda. Hnízdo se nachází zhruba 25 metrů nad zemí. Kamera je umístěna na větvi, byla instalována na konci ledna, v době kdy přilétají orli na hnízdo. Hnízdo je zajímavé tím, že je postaveno na jedli, což si orli vybírají velmi vzácně. Je to čtvrté známé hnízdo v Lotyšku, které je postaveno na jedli. Přibližně polovina všech orlích hnízd je postavena v borovici, některé si orli staví i na bříze, olši, nebo dubu. Hnízda v jedli jsou obvykle postavená na zlomených vrcholech stromu a obvykle se nachází vysoko nad zemí. Nejvyšší známé hnízdo orlů mořských v Lotyšsku je v Národním parku Kemeri také je postaveno na jedli a je 31,5 metru nad zemí. V roce 2015 zde zahnízdil pár orlů samička kroužkovaná v Estonsku K404 Durbeta (kroužkovaná 18.června 1999 na jižním konci ostrova Saaremaa, gredzenotājs Veljo Volke) a sameček bez kroužků Robert. Vajíčka samička snesla 9.a 12.března jedno z vajíček poškodila vrána .Pár úspěšně vyvedl jedno mládě. Na začátku roku 2016 se situace změnila samička Durbe zmizela a v hnízdě se začalo střídat několik orlů,žádný pár zde nezahnízdil.
V roce 2017 žádný orlí pár na hnízdě také nezahnízdil, přesto návštěvnost hnízda byla vysoká. Na hnízdo přilétali kroužkovaní orli i orli bez kroužků, u kterých nebylo možné zjistit jejich původ.


V roce 2018 zde úspěšně zahnízdili samička Milda a sameček Raimis.
6. února jsme pozorovali první páření na hnízdě. 24. března samička snesla první vejce, druhé snesla 27. března. 29. dubna se vyklubal první orlíček, druhý spatřil svět 2. května.
Mladí orli dostali jména Robin a Vilnis. Z bezpečnostních důvodů se ornitologové rozhodli, že nebudou mladé orly kroužkovat. 22. června vyskočil poprvé Robin na větev, bylo mu 55 dní. 11. července (74. den života) Robin dosáhl plného rozvětvení, zkoumal nižší i vyšší větve nad hnízdem. V noci z 12. na 13. července mladší orlík Vilnis spadl z hnízda. 13. července Robin uskutečnil svůj první let. 18. července byl poprvé od nešťastné události spatřen Vilnis jak letí kolem hnízda.


Hnízdo nevydrželo řádění mladých orlů a zcela se rozpadlo, první známky stavby nového hnízda jsme pozorovali 27.září 2018. Milda s Raimisem postavili zcela nové hnízdo. První páření na hnízdě v roce 2019 proběhlo 27. ledna. Dlouho očekávané vajíčko sezóny 2019 Milda snesla 10. března v 17.31 hodin.

Online přenos z hnízda

Orel Mořský webkameraVideozáznamy

První kroky při stavbě nového hnízda 27. září 2018

10. října 2018 video pokroku stavby během 10 dníPrvní páření v roce 2019

Cizinec navštívil hnízdoúprava hnízda a páření

Snůška prvního vajíčkaRaimis přináší seno a střídá Mildu v inkubaci

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)