Hnízo sovy pálené se nachází v areálu veřejné výzkumné univerzity, University of Florida v Gainesville.
Kamerea byla instalována ve spolupráci s University of Florida a Charter Group of Wildlife Ecology.


Sova pálená
Sova pálena je noční lovec s dokonalým sluchem. Je nápadná zejména díky srdcovitému závoji kolem očí. Je nejrozšířenější druh sovy na všech kontinentech. Loví hlavně za soumraku a v noci. Kořist požírá vcelku, srsti, peří a jiných nestravitelných částí se tak stejně jako ostatní sovy zbavuje jejich vyvrhováním v podobě šišticovitých vývržků.
Sova pálená vytváří trvalé páry, které zpravidla zůstávají věrné místu hnízdění. Tok začíná v závislosti na klimatických podmínkách v únoru nebo březnu a oba partneři se během něj ozývají pronikavými chraplavými skřeky.
Úmrtnost sovy pálené v prvním roce života je vysoká a může dosahovat až 72 %. Hlavní příčinou úbytku sovy pálené jsou výrazné změny v kulturní zemědělské krajině, vedoucí k nedostatku vhodných hnízdišť a potravy. K vysoké úmrtnosti pravidelně dochází během krutých sněžných zim, na které je oproti jiným sovám náchylnější kvůli nižší schopnosti hromadit zásobní tuk a špatným izolačním schopnostem opeření. Společně s nárůstem silniční dopravy výrazně přibývá i počet ptáků usmrcených vozidly.

Sova pálená má dlouhá poměrně špičatá křídla, rozpětí asi 90 cm. Sova pálená je na Zemi značně rozšířená, převážně v tropických oblastech. V Evropě se vyskytuje takřka výhradně v blízkosti lidských sídel a hnízdí v kostelních věžích, v polních stodolách, ve zříceninách a jiných málo frekventovaných budovách.
Samice sedí od začátku na 4 až 7, v dobách s hojností potravy i na 11 vejcích, takže vylíhlá mláďata jsou později velmi různě velká. Sezení na vejcích trvá 30 až 34 dny, péče o mláďata
8 týdnů. První týden zůstává samice na hnízdě a samec přináší potravu pro celou rodinu.
V letech chudých na potravu zaostávají nejslabší mláďata brzy ve vývoji a rodiče je snědí nebo jimi nakrmí jejich sourozence.
Mláďata jsou krmena oběma rodiči a vzletnosti dosahují v 60 dnech. Pohlavně dospělá jsou ve stáří 1 roku. V ČR je sova pálená zvláště chráněná jako silně ohrožený druh.

Hnízdění 2022
Datum snůšky vajec: Vejce 1 – 3. ledna 2022 Vejce 2 – 5. ledna Vejce 3 – 7. ledna Vejce 4 – 9. ledna

Datum vylíhnutí mláďat: 1. – 2. února 2. – 4. února 3. = 6. února 4. – 8. února


Online přenos z hnízda:

Hnízdo sovy pálené – Florida

Videozáznamy:

Vylíhlo se první mládě

Tři malé sovičky


Čtyři mláďata

Mladé sovičky se pohybují po hnízdě


Soví rodinka

Zdroj: Charter Group Birdcams

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)