Hnízdo orlovců říčních se nachází v oblasti Kurzeme v okrese Saldus. Tato hnízdní oblast orlovců je známá od roku 1989, kdy bylo nalezeno hnízdo v borovici. Začátkem 90. let bylo na smrku nainstalováno umělé hnízdo, bohužel se strom v roce 1996 zlomil.
V listopadu 2007 Aigars Kalvāns nainstaloval umělé hnízdo do borovice, která byla v roce 2010 poprvé obývána dvojicí orlovců. Hnízdo bohužel v tom roce nebylo úspěšné. Od roku 2012 do roku 2015 bylo hnízdo osídleno a hnízdění bylo úspěšné – v roce 2012 odchoval pár orlovců tři mláďata, jedeno v roce 2013, dvě v roce 2014 a tři v roce 2015. V roce 2016 bylo hnízdo obydleno, ale hnízdění bylo neúspěšné.


V roce 2017, kdy byl v tomto hnízdě nainstalován online kamerový systém, bylo hnízdění úspěšné. Pár samička Tina a sameček Teo odchovali dvě mláďata. V roce 2018 se na hnízdo vrátil stejný orlovec, který zde hnízdil předchozí rok – Teo – a další samice jménem Tija. Tija položila 3 vejce. Když se začala mláďata líhnout 1. května byl kamerový systém poškozen bouřkou a nemohli jsme sledovat další vývoj v hnízdě. Sameček Teo se vrátil do hnízda v roce 2019, ale pár se nevytvořil, hnízdo zůstalo prázdné.

Kamerový systém vytvořili Jānis Ķuze, Jānis Rudzītis a Aigars Kalvāns o údržbu se stará Jānis Jansons.


Hnízdění 2020

27. března – začalo živé vysílání
3. dubna – první orlovec se objevil na hnízdě
6. dubna – Teo a Vita se vrátili do hnízda
24. dubna – 21:24 samička položila první vejce
28. dubna – 8:49 druhé vejce
1. května – 10:10 třetí vejce
31. května – 8:51 se vylíhlo první mládě

Dvě vajíčka se nevylíhla

18.6 V odpoledních hodinách došlo k útoku jestřába lesního na hnízdo. Samička chvíli mládě bránila, ale poté hnízdo opustila a jestřáb mladého orlovce odnesl z hnízda.


Online přenos z hnízda:

Orlovec říční – webkamera z hnízda v Lotyšsku

Videozáznam:

Útok jestřába


Zpomalený záznam

Zdroj: Dabasdati.lv, videozáznam Marika, Lizm

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)