Kamera byla instalována do lesa na severním okraji Bělověžského pralesa v okrese Browsk Forest (Regionální ředitelství lesů v Bialystoku). Jedná se o jedno z míst, kde lesníci v zimních měsících přikrmují zubry. V polesí Browsk, žije asi 500 kusů zubrů. Celkem v Polsku žije podle odhadů 1250 zubrů. V noci je zapnuté infračervené osvětlení. Zvířata nevidí toto světlo, takže nemá vliv na jejich chování a denní rytmus života.
Zubr evropský byl jedním z největších žijících zvířat, která žila na území České republiky. U nás vyhynul přibližně v polovině 18. století. Na jejich přítomnost na území Čech a Moravy dodnes odkazují místopisné názvy, jako obce Zubří, Zubrnice, vodní toky Zubřina, Zubřinka nebo erby některých šlechtických rodů. Zubry chová řada tuzemských zoologických zahrad, první čistokrevní zubři se objevili v 50. letech 20. století v Zoo Praha.
Bělověžský prales je zbytek původního panenského pralesa, který v minulosti pokrýval klimaticky mírné pásmo evropské pevniny. Bělověžský prales leží po obou stranách hranice Polska a Běloruska mezi řekami Narewka a Hwoźna. Reliéf krajiny je rovinný s výškou 150 až 170 m nad mořem. Klima je mírně kontinentální. Oblast zařazená na seznam světového dědictví UNESCO tvoří v obou zemích území o rozloze 1 418 km².
Nejslavnějším představitelem fauny je samozřejmě zubr evropský. Stádo zubrů se ze čtyř zvířat vypuštěných z chovné stanice do přírody v roce 1952 rozrostlo na dnešních 500 kusů. Tento počet je již o něco vyšší, než může Bělověžský prales uživit, a tak počet zvířat musí být dokonce regulován.

Videozáznamy:
Dodávka čerstvého sena pro zubry

Kráva na pastvině

Zubři za denního světla na pastvině

Zubři a liška

Velké stádo zubrů na pastvině

Osamocený velký zubr na pastvině

Velké stádo zubřů přišlo na večeři

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)