Malý dravec zamířil do Francie, kde byl vypuštěn do volné přírody v oblasti Národního parku Baronnies.
Jedná se již o 14. mládě orlosupa bradatého odchované v Liberci, které bylo v rámci záchranného programu navráceno zpět do volné přírody.


Liberecká zoo se do projektu repatriace orlosupa bradatého zapojila v roce 1986, do volné přírody vypustila už 14. dravce. Všech 13 předtím vypuštěných ptáčat pocházelo od osvědčeného páru Božena a Verneriem zvaný Pišta. Rodiči letošního mláděte je osmiletý mladý pár, který se prvně pářil v roce 2017 a jemuž se dosud podařilo úspěšně odchovat pouze jedno mládě loni. „Kvůli rekonstrukci komunikace ve spodní části zoo jsme vejce raději odebrali ihned po snesení a inkubovali v líhni. Po vylíhnutí jsme ze stejného důvodu mládě podložili zkušenému páru. Byl předpoklad, že ten zvládne péči o potomka během tehdy probíhajících stavebních prací v zoo lépe,“ uvedl kurátor ptactva Jan Hanel. Podle něj jde o 24. úspěšně odchované mládě tohoto ohroženého druhu v Liberci.

Před vypuštěním do volné přírody dostal malý orlosup identifikační kroužek a byly mu obarveny některé letky, aby ho ochránci přírody později na obloze snáze rozpoznali. Do předem připraveného umělého hnízda v nadmořské výšce zhruba 2000 metrů v národním parku byl vynesen ve speciální dřevěné bedně a vypuštěn 27. května. „V současné chvíli zatím mládě ještě létat neumí, a proto mu budou po dobu několika týdnů nosit do hnízda potravu místní zoologové. Dravec se mezitím postupně rozlétá a seznámí se s okolním prostředím,“ dodal Hanel.

V návratu orlosupů do volné přírody mají české zoo významnou roli. Aktuálně je v evropských zoo 27 hnízdících párů, z toho šest v českých zahradách. Do volné přírody se mladí dravci vypouští kolem 100. dne od vylíhnutí. Orlosup je jeden z největších dravců – v rozpětí křídel měří 2,8 metru. Žije v horách a jako potrava mu slouží mršiny zvířat, hlavně kosti.

Zdroj: Zoo Liberec

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)