Vlčí smečka, která se před pár lety usadila ve Slezských Beskydech na česko-polském pomezí, přivedla letošní jaro na svět vlčata. Jedná se o vůbec první potvrzené rozmnožování vlků v této oblasti. Pracovníci Hnutí Duha se o vlčatech dozvěděli z fotopastí, které jsou umístěny v horách. Pár momentů ze skrytého života vlčat zdokumentovali zoologové přímo v terénu.

Další oblastí, kde se podařilo potvrdit rozmnožování vlků, jsou Javorníky. V tomto pohoří byla vlčí mláďata monitorována už i v loňském roce.

Samotný výskyt vlků v oblasti mezi Třincem a Jablunkovem už od jarních měsíců doprovází poměrně časté útoky na ovce. Podle slov ochránců přírody k většině škod došlo na nedostatečně zabezpečených pastvinách. Aby nedocházelo ke škodám, měli by chovatelé svá stáda lépe zajistit kvalitním elektrickým ohradníkem, případně ovce a kozy na noc zavírat do košárů či chléva nebo uvažovat o pořízení pasteveckých psů vhodného plemene.

Vlčata se podařilo zachytit také v Javorníkách; autor: Michal Bojda, Hnutí DUHA Olomouc

Díky monitoringu se v Beskydech našel také vlčí trus, krev i sliny, které teď zkoumali odborníci. „Ve všech dosavadních DNA analýzách bylo potvrzeno, že se jedná o vlka obecného,“ uvedl Pavel Hulva, molekulární ekolog z Karlovy a Ostravské univerzity. „V oblasti severozápadních Karpat dochází ke kontaktu karpatské a středoevropské nížinné populace, nicméně převažují karpatské geny. V současné době pracujeme na rozřešení příbuzenských vztahů této smečky, proto jsou jakékoli další vzorky velmi cenné.“


Videozáznam – Vlčata ve Slezskýcb Beskydech; autor: Michal Bojda, Hnutí DUHA Olomouc

 

Zdroj: úvodní fotografie – Vlče ve Slezských Beskydech; autor: Jiří Labuda, Hnutí DUHA Olomouc, Šelmy.cz

 

 

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)