Tato živá kamera nahlíží do hnízda orlů bělohlavých, postaveném na dubu v odlehlém údolí na soukromém pozemku v severní Iowě, Decorah.

Ve středu večer 18. prosince přiletěla do hnízda samička výra virginského. Na hnízdě strávila noc a odletěla brzy ve čtvrtek ráno. Přinesla s sebou kořist (králíka), několikrát se najedla, pak si ráno vzala zbytek kořisti, zanechala králičí srst v hnízdě a odletěla.

Je severní hnízdo ohroženo? Moha by ho sova převzít?

Vyjádření RRP

Nevidíme ani neslyšíme sovy většinu roku, ale spárovaní výři často zůstávají po celý rok na svých územích. Jako orel bělohlavý v této zeměpisné šířce obvykle kladou vejce v polovině února a podobně jako orel bělohlavý se stávají reprodukčně aktivní.
Přecházejí z tichého režimu na námluvy: zpěv, úprava hnízda, nabídka potravinových darů a demonstrují své schopnosti a zájem o páření.

Nemáme starosti o severní hnízdo, protože většina zdokumentovaných převzetých hnízd, orlů bělohlavých, zahrnuje opuštěná hnízda a oblast je plná potenciálních hnízd pro ptáky.

Orel bělohlavý a velké páry výrů virginských žijí zde dlouhou dobu v těsné blízkosti. Budeme si užívat pohled na sovu, dokud tu bude, a možná trochu držet pěsti, že všechno dopadne dobře pro pana Northa a DNF. Všechno je dobré v dubovém stromu!

Milionové díky kamerovým operátorům a tvůrcům videa za to, že s námi zachytili a sdíleli tento mimořádně skvělý okamžik!

Nezisková organizace Raptor Resource Project byla založena v roce 1988 Bobem Andersonem. Specializuje se na ochranu sokolů, orlů, orlovců, jastřábů a sov. Vytváří, vylepšuje a přímo udržujeme více než 50 hnízdních lokalit a hnízd, zajišťujeme školení v oblasti hnízdění a vyvíjí inovace v oblasti řízení a sledování hnízdišť, které přibližují lidi přírodnímu prostředí. Jejich posláním je zachovat a posílit populace dravých ptáků a podporují novou generaci ochranářů.

Výr virginský

Výr virginský dosahuje 46 až 68 cm na výšku, rozpětí křídel 101 až 153 cm a hmotnosti zhruba 1400 g. Obecně jsou největší sovy nejblíže u polárních oblastí a nejmenší sovy poblíž rovníku. Samice jsou o něco větší než samci. Dospělé sovy mají velké ušní chvostky, rudohnědou tvář a bílou skvrnu na hrdle. Vrchní část těla je kropenatá, spodek těla tvoří žlutohnědé svislé vlnkování. Ušní „chvostky“ tvoří pouze pera a nijak nesouvisí se sluchovým ústrojím. Mají skvělý sluch, který jim umožňuje nalézt přesné umístění jejich kořisti. Potravato hoto výra je velice různorodá, ale žere převážně malé až střední savce, např. krysy, veverky,  Myši, krtky, skunky rejsky, netopýry, lasice ale také Ptáky, hmyz, korýše, obojživelníky, plazy nebo ryby. Na vybraných území se stávají jeho důležitou součástí potravy i zajíci nebokrálíci. Období páření se liší spolu s areálem rozšíření, může začínat už v lednu  a únoru  Páry většinou využívají opuštěných hnízd od jiných druhů ptáků, někdy hnízdí v dutinách či na skalních útesech. Samice snese nejčastěji bílá 2-3 vejce  je-li dostatek potravy tak i 6, oba rodiče na nich sedí zhruba 35 dní.

Online přenos z hnízda orlů bělohlavých Decorah Sever – Raptor Resource Project

Orel Bělohlavý – hnízdo Decorah Sever

Videozáznamy z hnízda:

První video Lizzy G Eaglespirit ukazuje přílet výra virginského na hnízdo


Tato krásná samička výra virginského strávila celou noc na hnízdě Decorah North, dokonce si s sebou přinesla vlastní večeři. – Záběry zblízka.

Třetí Arlene Beech video Homebird ukazuje období před odletem ráno.

Zdroj: Raptor Resource Project, Lizz G Eaglespirit, Arlene Beech, Wikipedie

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)