Tento pozemní černě zbarvený pták je největším a nejmohutnějším zástupcem ze zoborožců. Samci jsou o trochu vyšší a těžší než samice a váží od 3,5 do 6,2 kg a v rozpětí křídel měří 520 – 600 mm.
Je celý černý, má velký zahnutý zobák a bílé konce křídel, které jsou v letu jeho spolehlivou charakteristickou. Obě pohlaví se liší nejen ve velikosti, ale také ve zbarvení. Samec má jasně červeně zbarvenou kůži na hlavě a hrdle, samice má na červeně zbarveném hrdle navíc tmavě modré a mladí ptáci pro změnu žluté zbarvení.

Zoborožec kaferský se vyskytuje na rozsáhlém území afrického kontinentu v rozmezí od severní Namibie a Angoly až po sever Jihoafrické republiky, Burundi a Keňu. Žije v savanách a na suchých, travnatých otevřených pláních. V Červeném seznamu ohrožených druhů je označen za zranitelný druh a většina jedinců dnes přežívá pod pevnou ochranou v afrických přírodních rezervacích a v národních parcích.


Žije v 2–8 členných skupinách, přičemž dominantnímu páru pomáhají v době odchovu potomků s obranou teritoria i ostatní dospělí jedinci a starší mláďata. Alfa pár obvykle hnízdí ve velkých dutinách stromů v době od září do prosince. Samice snáší 1–2 vejce. Během období rozmnožování samci nafukují vzduchové vaky, aby vytvořili sérii hlubokých, dunivých tónů. Samice inkubuje snůšku dvou vajec po dobu až 43 dnů. Mláďata zoborožce jižního vylétají po 80-90 dnech. Pohlavní dospělost nastává mezi čtvrtým a šestým rokem. Dožívá se až 65 let.


Jeho strava se skládá převážně z hmyzu, ale bude jí také obojživelníky, malé plazy, savce a ptáky, ale i ovoce a různá semena. Příležitostně si pochutnávají i na mršinách.

Napajedlo Naledi

Kamera u napajedla Nadeli v Jižní Africe byla nastavena na úroveň očí leoparda, aby poskytla jedinečný pohled na měřítko zvířat, která se často vyskytují u vodního napajedla.
Zvířata navštěvující tuto kameru zahrnují gepardy, lvy, slony, žirafy, impaly, paviány, prasata bradavičnatá, sovy, egyptské husy, mangusty, surikaty, vodní husy a dikobrazy.
Naledi je součástí přírodní rezervace Balule, 40 000 hektarové rezervace v blízkosti národního parku Kruger.

Online přenos:

Napajedlo Naledi

Videozáznam:

Zdroj: Wikipedie, videozáznam Arlene Beech

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)