Katmai je národní park medvědů grizzly, leží v jižní Aljašce na těžko přístupném Aljašském poloostrově. Smyslem založení parku byla ochrana zdejší nedotčené přírody, kterou tvoří 18 jednotlivých sopek. Sedm z nich bylo od roku 1900 aktivních.
Národní park Katmai byl založen v roce 1890 rozkládající se na ploše 15 000 km2. Je to jeden z nejkrásnějších koutů přírody. Hlavním symbolem NP Katmai jsou kromě četných vulkánů také medvědi grizzly. Ti jsou státem chránění a na území národního parku jich žije přibližně 2200. Nejčastěji jsou k vidění u vodopádů Brook Falls,v zátokách Hallo Bay, Kukak Bay a Chiniak.

Medvědi rádi loví v místních říčkách a pochutnávají si na lososech. Medvědi se sem stahují z širokého okolí, aby nabrali zásoby tuku na dlouhou aljašskou zimu. Potravy je v řece dostatek a proto se zde medvědi tolerují a loví v klidu vedle sebe. Uvádí se, že nikde jinde na světě nespatříte tolik medvědů na jednom místě. V Katmai nežijí jenom medvědi, ale taky losi, karibu, rysi, vlci šedí, bobři, dikobrazi, kuny a další divoká zvířata. Z vodních živočichů převládají lachtani mořští a vydry mořské, nejpočetnější rybou je losos nerka, hlavní obživa medvědů.
Největším zážitkem při návštěvě národního parku Katmai je sledování medvědů grizzly při jejich honbě za potravou. Nejlepšími měsíci pro sledování jsou měsíce červen – září. Pro pohodlné a bezpečné sledování je v Brooks Camp, kde medvědi loví ryby, připraveno několik plošin. Nádherná příroda a pouhých pět mil značených stezek přímo vyzývá k několikadennímu treku po divočině. Chůzi můžete kombinovat s plavbou na kajaku, kánoe, raftu či jiné lodi. Národní park Katmai je přístupný celoročně, většina návštěvníků do něj míří v měsících červen až září, kdy je hlavní sezóna pro sledování medvědů.

S miliony fanoušků po celém světě sdílí Explore.org živé přenosy z kamer v NP Katmai.
Národní park a rezervace Katmai byl založen za účelem ochrany a studia aktivní vulkanické krajiny obklopující Údolí deseti tisíc kouřů. Tato obrovská a nedotčená divočina je kritickým stanovištěm medvědů a lososů a poskytuje občanům i vědcům příležitost prozkoumat její dynamické arktické ekosystémy.
Sledujte, jak losos skáče po vodopádech, zatímco medvědi mezi sebou soutěží o nejlepší rybářská místa. Největší a nejúspěšnější medvědi mohou denně ulovit a sníst více než 30 lososů. Medvědi jsou nejhojnější v Brooks Falls na konci června a července během migrace lososa nerka.

Online přenos

Medvědi – Broken Falls Národní park Katmai


Videozáznamy:

Nedvěd v NP Katmai

Samice s mláďaty

Medvědice

Medvěd na Brooks Falls

Zdroj: katmaiconservancy, aljaska/katmai , videozáznamy Wild Revelation Outdoors, Arlene Beech

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)