Nejstarší známý divoce žijící pták, samice albatrosa Laysanského Wisdom, očekává své sedmatřicáté mládě! V 68 letech snesla vejce na atolu Midway v severním Tichém oceánu, kam se každý rok vrací na hnízdo se svým partnerem Akeakamaiem. Dohromady tvoří pár od roku 2006.
10. prosince 1956 vědec Chandler Robbins samičku kroužkoval. V roce 2002 o 46 let později se Robbins vrátil na ostrov a doufal, že někteří z ptáků, které kroužkoval, jsou stále naživu.
Jedna samička tam opravdu byla. Kvůli věku Robbins pojmenoval samičku Wisdom, v překladu znamenající Moudrost.


 

Od roku 2006, podle společncti US Fish and Wildlife Service samička albatrosa laysanského Wisdom, vychovala nejméně devět mláďat se svým druhem Akeakamaiem. Trvá asi dva měsíce, než se vylíhne albatrosí vejce, do té doby oba zkušení rodiče Wisdom a Akeakamai budou vajíčko inkubovat. Zatím co jeden bude zahřívat vajíčko, druhý bude na moři lovit potravu.
Midway je atol, který má rozlohu 6,2 kilometru čtverečných. Leží v severním Pacifiku blízko Havajského souostroví.
Albatrosi snášejí jedno vejce ročně a jsou celý život monogamní. Albatros laysanský je pojmenován po ostrově Laysan, jedné z hnízdních kolonií na severozápadě Havajských ostrovů. Je druhým nejběžnějším ptákem Havajského souostroví, jeho populace se odhaduje na 2,5 milionu jedinců.


 

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)