Mladý orel bělohlavý Vikror, zachráněný z Normanských ostrovů o kterého se nyní starají veterináři v centru Ojai Raptor Center, se nadále zotavuje z otravy kovy.


Třináctitýdenní orel bělohlavý č. 22-635 z ostrova Santa Cruz dorazil do centra 11. července poté, co ho zachránil Dr. Peter Sharpe z Institutu pro studium divoké zvěře. Sharpe se o mládě začal zajímat poté, co si diváci živé webové kamery všimli, že pták má potíže se stáním. Podle veterinářky z ORC Dr. Stephany Lewisové byl pták po příletu ostražitý a reagoval: „Vydával hlas. Pokusil se vstát, ale měl problém se úplně vzpřímit a dostat nohy pod sebe s dostatečnou silou, aby se postavil.“

Videozáznam za záchrany mladého orla:

Nedostatek koordinace, slabost v nohou a neschopnost stát mohou být způsobeny řadou neurologických stavů, řekla Lewis pro Ojai Valley News. Provedla řadu testů na nemocném mláděti, aby se pokusila určit příčinu jeho ataxie, včetně základních krevních testů, aby zjistila známky infekce a zkontrolovala počet bílých a červených krvinek. Lewis pomocí interního analyzátoru zkontrolovala hladinu olova v krvi ptáka, která se ukázala nízká, takže toxicita olova byla vyloučena. Rentgenové snímky nevykazovaly známky traumatu ani známky požití kovu a CT vyšetření, které hledalo známky poranění páteře, vyšlo normálně, řekla Lewis. Další test hledal důkazy o západonilském viru, zatímco další testoval na ptačí chřipku, která byla dosud diagnostikována pouze v severní Kalifornii. „Ale je známo, že způsobuje neurologické příznaky u dravců a má téměř 100% úmrtnost u dravců,“ řekla Lewis. Byl proveden další krevní test, aby se hledala široká škála toxických těžkých kovů. Pták byl znovu testován na olovo, zatímco Lewis také hledala selen, rtuť, arsen a zinek. „Jediné, co bylo pozitivní, bylo, že pták měl vysokou koncentraci zinku v krvi,“ řekla.


Expozice zinku může pocházet z požití haléřů ražených po roce 1982 nebo drátu potaženého zinkem nebo ze žvýkání kovových předmětů, jako je galvanizovaný drát. Zinek může být také uvolňován do životního prostředí z těžebních operací, uvádí ORC. Léčba orla zahrnovala injekční a perorální léky, antimykotika a antibiotika a tekutiny, které se pokusily vyplavit toxin z ptačího systému.

Ačkoli potřebuje být orel krmen ručně, pták se uzdravuje a od příjezdu trochu přibral. Zatímco Lewis stále vidí známky nemotornosti, orlíček se zdá být na tom mnohem lépe. „Je mnohem silnější, mnohem bystřejší,“ řekla. „Není 100% zdráv, v žádném případě, ale z celodenního ležení přešel k tomu, že celý den vstával a seděl.“ Neurologické problémy ve volné přírodě způsobené otravou kovy mohou podle Lewis trvat několik týdnů, než se plně vyřeší: „Má před sebou ještě dlouhou cestu. Stále existuje riziko, že by mohlo dojít k trvalému neurologickému poškození zinkem. Doufám, že tomu tak není.“


I když se orel plně zotaví, pták, kterého veřejnost nazývá „Victor“, by mohl zůstat v centru několik měsíců, řekla Lewis. Jakékoli dlouhodobé zbytkové účinky zinku by podle Lewis mohly způsobit, že pták nebude uvolnitelný zpět do přírody. „Ale stále pokračuje správným směrem,“ řekla, „a nás těší, jak si zatím vede dobře.“

„Čas na fyzioterapii!
Zaměstnanci ORC Veterinářka Dr. Stephany Lewis používá tuto techniku pro fyzikální terapii pro dravce, stejně jako nástroj pro hodnocení a monitorování zvířat s neurologickými chorobami. Trauma páteře je extrémně obtížné diagnostikovat na rentgenových snímcích ptáků, ale mělo by být viditelné na CT vyšetření. CT vyšetření tohoto orla provedené na VMSG neukázalo žádné známky poranění páteře.

Mladý orel bělohlavý Viktor v Ojai Raptor Center a jeho sestra na hnízdě Fraser Point


Videozáznam Viktora na hnízdě před jeho záchranou.

Victor se pokusil vstát na větev, ztratil rovnováhu a spadl zpět do hnízda. Victor pak spadl z hnízda na zem.

Zdroj: Ojai Valley News, videozáznamy Lady Hawk

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)