Hnízdo orlovců říčních Hellgate Canyon se nachází v Missoula, Montana, podél řeky Clark Fork.
Hnízdění 2019
Samička Iris se vrátila do hnízda Hellgate v 9:52 2. dubna
Je to úžasný pták – přibližně 24 let starý. Bude to její dvanácté období rozmnožování na tomto hnízdě. Iris je jeden z nejstarších známých orlovců na světě.
5. dubna se na hnízdo vrátil sameček Louis
Společně tento pár hnízdí od roku 2016.
26. dubna Iris položila první vajíčko. Druhé vajíčko položila 29. dubna.Zajímavá situace na hnízdě Hellgate

Podle vedoucího projektu Montany Ospreyové Dr. Ericka Greeneho se v hnízdě Hellgate Osprey odehrává zajímavá situace. Zdá se, že Irisin kamarád, Louis si našel druhou partnerku. Většinu svého času tráví na jiném hnízdě, kde je také viděn přinášet ryby, pářit se a inkubovat vejce s jinou samicí. Jeden samec vykonávající otcovské povinnosti ve dvou hnízdech není u orlovců neslýchaný, ale je to poměrně vzácné. To snížilo účast Louse v hnízdě Hellgate a Iris nebyla schopna sama inkubovat vejce.

Iris si večer 8. května udělala dlouhou inkubační přestávku, nechala snůšku bez dozoru a byla vystavena dešti a chladným teplotám v Montaně. O 7 hodin později se vrátila s polovinou velké ryby. Bez Louise který by poskytl jídlo nebo podíl na inkubačních povinnostech, musela Iris opustit hnízdo na období, aby si ulovila jídlo pro sebe. Co to znamená pro životaschopnost vajec? Podle Dr. Ericka Greena jsou vajíčka z orlovců odolná vůči chladícím teplotám a hnízdo orlovců v Chesapeake Bay zaznamenalo podobný incident v roce 2016. Za těchto okolností se dvě ze tří vajec vylíhla dokonce i po odchodu na více než 7 hodin, což znamená, že vejce v hnízdě mohou být velmi dobře životaschopná.
Navzdory Louisovým návštěvám, které se konaly 11. května, jeho prodloužená nepřítomnost v hnízdě ztěžovala Iris inkubaci a nalezení dostatečného množství potravin. Iris výrazně zkrátila svůj čas na hnízdě, kde inkubovala její snůšku, a od 13. května téměř přestala inkubovat, což znamená, že je malá šance, že vejce zůstanou životaschopná. V dalším obratu událostí Iris během několika posledních dnů obdržela několik návštěv nového samečka. Navzdory tomu, že nebyla příliš vnímavá k jeho přítomnosti, vzala si 11. května rybu, která byla do tohoto hnízda dodána tímto potenciálním novým nápadníkem.
18. května přiletěl krkavec na hnízdo a odnesl vejce. Iris letos neměla dostatečnou podporu od svého partnera a opouštěla vajíčka, aby se nakrmila, takže vajíčka byla snadným cílem pro predátory.
Samička Iris se nyní bude po nevydařeném hnízdění zdržovat v oblasti až do podzimní migrace.Projekt Montana Osprey je dlouhodobá studie orlovců říčních podél horní ho toku řekyClark Fork a jejích přítoků. Tato oblast má vysoké koncentrace těžkých kovů a tento výzkum se snaží zjistit, jak kontaminace ovlivňuje orlovce a říční ekosystém. Financování tohoto projektu je umožněno Univerzitou Montana, Cornell Lab of Ornithology, několika malými granty a dary. Terénní a vzdělávací činnost je podpořena grantem z Programu ochrany přírodních zdrojů Montana.
Tento přenos je k dispozici ve třech šířkách pásma, takže se podívejte na svůj počítač, tablet a telefon! Kamera AXIS P5534-E, počítačová infrastruktura a připojení k internetu byla věnována Centrem zdravotní péče Riverside. Televizor s vysokým rozlišením v reálném čase – dostupný v hale Riverside HCC – byl darován Raptors of the Rockies. Logistická podpora je poskytovaná Severozápadní energií. Tato kamera je také podporována laboratoří Cornell Lab of Ornithology.
Hlavní částí tohoto projektu je vzdělávání, které je podporováno programem Montana Natural Resources Damage Programme a programem Cornell Lab of Ornithology. Mnoho školních skupin, letních táborů a lidí vyšlo s vědci na hnízda. Kamery přinášejí divy přírody tisícům diváků po celém světě. S kamerami sledujeme každodenní život orlovců a jejich mláďat.Online přenos z hnízda:

Orlovec říční – webkamera Montana

Videozáznamy:

Druhé vajíčko – Kolem 4:10 hod. 29. dubna, Iris se vznášela nad pohárem hnízda a dávala všechny znamení, že ona položila druhé vejce 2019

Louis dodává čerstvou rybu na větrný den v Missoule v Montaně a usadí se pro inkubační povinnosti.
Podívejte se zblízka na Iris, když inkubuje a vokalizuje.

Iris a nový sameček na hnízdě, který jí přines rybu.
18. května Iris se zastaví u hnízda Hellgate na dlouhou návštěvu. Letošní ročník byl neúspěšný, ale orlovci stále zůstávají na svém území, dokud není čas na podzimní migraci.

18. května přiletěl krkavec na hnízdo a odnesl vejce. Iris letos neměla dostatečnou podporu od svého partnera a opouštěla vajíčka, aby se nakrmila, takže vajíčka byla snadným cílem pro predátory.
Iris navštíví hnízdo

Cizí samice na hnízdě

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)