Hnízdo orlů bělohlavých se nachází poblíž severovýchodního pobřeží Floridy asi 24 metrů nad zemí na stromě borovice a bylo postaveno společností Bald Eagles Romeo a Julie přibližně před 14 lety. V průběhu let se hnízdo značně rozrostlo do velikosti a hmotnosti, pravděpodobně váží téměř tunu. Z důvodu ochrany orlů a jejich hnízda je konkrétní umístění tohoto hnízda soukromé a nelze jej zveřejnit.


Sameček Samson se vylíhl v tomto hnízdě 23. prosince 2013. Bylo to šťastné hnízdo; potrava byla hojná a mezi Samsonem a starším sourozencem Delilah, která se vylíhla 20. prosince, byla velmi malá sourozenecká rivalita. Samson i Delilah úspěšně vylétli z hnízda, získali sílu a zdokonalili své lovecké dovednosti. Víme, že Samson opustil oblast 22. dubna 2014, ve věku 120 dnů.
O čtyři roky později byl Samson spatřen zpět na hnízdě, přičemž pozitivní identifikace byla provedena pomocí fotografií a také podle jeho zploštělého prstu, který byl pozorován, když byl ještě mládě. Neznáme minulost Gabrielle, ale stala se Samsonovou stálou společnicí a jsou skutečně spjatým párem.


Sezóna 2019/2020

Samson se objevil zpět na hnízdě 26. srpna 2019 a začal přinášet klacíky a mech, což nám dalo znamení, že si dělá nárok na hnízdo a připravuje se na nadcházející sezónu. Jeho družka Gabrielle se objevila 12. září. Od té doby byl pár viděn jak spolu spí na stromě hnízda nebo poblíž. V Hamletovi došlo ke střídání stráží. Bylo úžasné sledovat, jak se potomek Romea a Julie, Samson a jeho družka Gabrielle, vyvinou v tak krásný a kompatibilní pár.
V pondělí 13. ledna 2020 v 18:34 hod. EST, Gabrielle snesla své první vejce, NE22. Prasklinka ve vajíčku byla poprvé vidět 17. února ve 21:41. a orlíček se úplně vylíhl 19. února v 1:24 ráno. Druhé vejce, NE23, bylo sneseno 16. ledna 2020 ve 22:41. EST. Prasklina byla pozorována 20. února v 7:33 a orel se úplně vylíhl v 16:30. následující den, 21. února 2020.

Prostřednictvím soutěže o pojmenování byli mladí orli pojmenováni Jules (NE22) a Romy (NE23) na počest Romea a Julie. 20. dubna se Jules oficiálně rozvětvil a posadil se na větev 29. dubna. Romy se oficiálně rozvětvila 29. dubna. Jules vylétl 7. května a Romy vylétla 17. května. Jules nebyl spatřen ode dne svého vylétnutí, ale Romy hnízdo i okolí stále navštěvovala, kde se o ní staral Samson. Gabrielle opustila oblast den poté, co Jules vylétl, ale vrátila se 15. června a poté oblast opustila 25. června. Je vysoce pravděpodobné, že ona a Jules byli spolu během Gabrieliny nepřítomnosti. Samson byl naposledy spatřen v oblasti 13. července. Oba prvorodiče odvedli úžasnou práci v péči o své potomky.

Sezóna 2021

Gabriele položila dvě vajíčka, první vajíčko NE 24 snesla 31. prosince, druhé NE25 3. ledna.

Orlíček NE24 se vylíhl 8.února, druhé vajíčko se nevylíhlo. Mladý orlík NE24 dostal jméno Legacy!

Legacy uskutečnil první let 26. dubna.

Sezóna 2021/2022

Potomek slavného orlího páru v Hamletu Romea a Julie, Samson se na rodné hnízdo vrátil z migrace 19. srpna.
Samička Gabrielle se z migrace vrátila 1. září.
První vajíčko označené jako NE26 samička snesla 17. prosince, druhé NE27 20. prosince.
Nyní bude orlí pár po dobu přibližně 35. dní plně inkubovat, než se vylíhnou mláďata.


Online přenos z hnízda:

Orel Bělohlavý na Floridě – webkamera (Samson a Gabrielle)

Videozáznamy:

Snůška prvního vajíčka


První inkubace samečka Samsona

Unavená samička Gabriele položila druhé vajíčko

Zdroj: American Eagle Foundation, videozáznamy Lady Hawk

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)