Hnízdo orlů mořských se nachází na ostrově Smola v Norsku.
Na Smola je nejhustší populace hnízdících orlů mořských na celém světě. Proto se ornitologové rozhodli pro umístění kamery a sledování průběhu hnízdění. Smola je ideální místo! V oblasti kde se hnízdo nachází, hnízdí více než 50 párů orlů mořských. Norská populace zahrnuje kolem 3500 chovných párů.


Online vysílání z hnízda začalo v roce 2015. Kamery byly namontovány během zimy vysoko do borovice, kde se nachází gigantické hnízdo orlů.

Orel mořský

Orel mořský je druh dravce z čeledi jestřábovitých, je jedním z nejkrásnějších zvířat našeho ptačího světa, kterého nelze s jiným dravcem zaměnit. Je to náš největší orel s rozpětím křídel od 210 do 250 cm (samec 190 až 210 cm a samice 215 až 250 cm) a délkou těla 75 až 95 cm.
Hmotnost u samce je cca 4 kg, u samice 7 kg. Zbarvení tmavohnědé, jen ocas bílý, případně i jiné světlejší oblasti na hlavě a krku. Za letu se snadno pozná podle charakteristického vzhledu dlouhých širokých křídel s dlouhými ručními letkami.


Potrava orla mořského je tvořena téměř výhradně rybami, ptáky a savci, zcela výjimečně se v ní mohou objevit i jiní živočichové, včetně plazů a obojživelníků. Její složení se liší v závislosti na místě výskytu a ročním období,
Staré hnízdo orlí pár každoročně upravuje, takže může dosáhnout i více než dva a půlmetrové výšky a hmotnosti až půl tuny. Při toku, který začíná již v prosinci a vrcholí v lednu, samec ve velké výšce střemhlavým letem „útočí“ na samici, která se při střetu přetočí na záda a nastavuje partnerovi drápy. Páření probíhá v hnízdě, ale i na zemi.
Ve střední Evropě začíná hnízdit zpravidla v únoru, kdy do hnízda klade 1–2 bílá vejce o rozměrech 74,7 × 57,9 mm a hmotnosti 141–145 g. Snášena jsou v intervalu 2–5 dnů a na jejich inkubaci se podílejí oba ptáci po dobu cca 35 – 40 dní.
Skoro celý měsíc po vylíhnutí mláďat loví a nosí potravu jen samec. Samice ji trhá na menší kousky a krmí mláďata. Později se do lovu zapojuje i samička. Po 70 až 90 dnech mláďata opouštějí hnízdo, ale rodiče je stále přibližně 5 týdnů nadále krmí, než se zcela osamostatní. Pohlavně dospívají ve čtvrtém až pátém roce.
Orel mořský je řazen mezi kriticky ohrožené druhy naší fauny. Stále však dochází k jejich pronásledování, ohrožování kladením otrávených návnad v podobě uhynulých zvířat napuštěných jedem či k nelegálním odstřelům.

Online přenos z hnízda:

Orel mořský webkamera z hnízda v Norsku

Videozáznamy

Baron přináší větev do hnízda a NF se k němu připojuje


Baron Blue a samiška NF na hnízdě v Norsku, u hnízda strávili noc. Krásné detailní přiblížení na Baron Blue.

NF přilétá na dlouhou návštěvu, Baron přináší další větev do hnízda

Zdroj: Streambird Pro, videozáznamy Lady Hawk

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)