Přední odborník na mořské orly Espen Lie Dahl ohledně baronky a nové situaci v hnízdě.
Největší celebrita Smøly Baron Blue má novou samičku. Zde je nová samice orla, kterou Baron Blue ukázal kolem hnízda v říjnu. Co se stalo s jeho dlouholetou partnerekou Baronesse Barfot, není známo.


On je nazýván Baron lidu a je mezinárodní celebritou. Nyní je pozorován s novou, mladší a atraktivní samičkou. Hovoříme samozřejmě o baronu Blueovi, orlu mořském který byl několik let sledován online, na internetu, v televizi a v novinách. A mnoha turisty z dalekého a blízkého okolí, kteří navštěvují Smølu, Snad nejfotografovanější orel mořský, alespoň v Norsku. – Baron Blå a jeho dlouholetá partnerka Baronesse Barfot byli z hnízda v říjnu pryč 25 dní. Pak se objevil baron s novou a menší dámou. Pravděpodobně mládě. To, co se pak stalo baronce, není jisté. Pravděpodobně zemřela a poté Baron pozval novou dámu, aby navštívila hnízdo, odkud jsme ve Streambirdu několik let posílali živé vysílání nepřetržitě, říká Svein Junge ze Streambird.

Baron s Baronkou na hnízdě
Vysílání produktivního páru začalo s TKTV a na webu tk.no v roce 2015. Kamery byly namontovány během zimy vysoko do borovice, kde se nachází gigantické hnízdo orlů, a v březnu téhož roku orlí pár vyvedl dvě mláďata. Proběhla velká soutěž o jména a dva orli se jmenovali Jeppe a Nille. Následujícího roku se vylíhli Storm a Stille, ale pouze Storm přežil a vyletěl z hnízda.


V roce 2017 byla do hnízda položena také dvě vejce, ale pouze jedno se vylíhlo a Solo obdržel plnou podporu od Barona a Baronky, v létě vyletěl z hnízda. Totéž se stalo v roce 2018, kdy se vylíhlo pouze jedno vejce, mládě dostalo jméno Elida. O Elidu byla dobře postaráno.
V letošním roce měl tento produktivní pár opět dvě mláďata. Nebyly odebrány žádné vzorky na určení DNA, takže dostali jména Elle a Melle. Oba opustili hnízdo 18. července tohoto roku. Na kontrolovaném hnízdě Baron a Baronka mají za sebou celkem deset období rozmnožování a brzy by se měli připravit na sezónu 2020. Ale pak Baron přišel s novou, orlí dámou na hnízdo. „Byla v hnízdě s Baronem Blueem, ale také sama, takže tito dva budou pravděpodobně příští sezónu novým párem,“ říká Junge, stále si není jistý, jak se bude nová dáma jmenovat.

Nová samička

Největším odborníkem na mořské orly na Smula je Espen Lie Dahl. A on také zaregistroval baronovu novou dámu v hnízdě.
Věřte v teritoriální bitvu. Takže co si myslí Espen Lie Dahl v souvislosti se změnou samic na Smøle? – Myslím, že Baronka je mrtvá, ale očividně si nemůže být stoprocentně jistý. Existuje také možnost, že je zraněna. Víme, že když dojde k výměně partnerů, jako je tomu nyní v hnízdě, původní partner se znovu neobjeví v zajišťovací populaci, říká Lie Dahl. Nejčastější příčinou úmrtí dospělých mořských orlů je boj o území. – S největší pravděpodobností je to nová žena, která byla v teritoriálním zápase nejsilnější, věří Lie Dahl.

Říká, že se jedná o staré hnízdo, které v 90. letech použil další pár orlů. Pak bylo nepoužívané po dobu 15 let, než se Baron Blue a Baronesse Barfot na hnízdě usadili. Baron byl pojmenován kvůli dvěma krásným modrým kroužkům, kterými je označen, zatímco Baronka je jednoduše bez kroužků.

Baron Blue a Baronesse Barfot

Čekání na další výměny. Nicméně Lie Dahl si nemyslí, že mladá samice bude jediná, kterou tady uvidíme. Můj tip je, že v blízké budoucnosti pravděpodobně uvidíme další výměnu samic na území. V populacích se spoustou mořských orlů, jako je Smøla, není běžné, aby se relativně mladí ptáci mohli usadit na území. Proto mě nepřekvapuje, že brzy přijde další samice, uzavírá expert na orla.


Espen Lie Dahl má úplný přehled o baronově životě. Vylíhl se v roce 2004 a je mu 15 let. Orel může být zhruba 40 let starý, zatímco průměrný věk je 15 let, v neposlední řadě kvůli jejich bojům o území , kde starší ptáci riskují život pro mláďata. Ti, kdo sledovali vysílání, viděli , že orli přinesli na hnízdo s čerstvé ryby, mláďata hus, jehňata a zajíce. Nyní mohou diváci sledovat probíhající bitvu, kdo se stane novým přítelem Barona Blue.

Zdroj: Autor: Jan Øivind Jensen

Nová samička

Online přenos z hnízda:

Orel mořský webkamera z hnízda v Norsku

Videozáznamy Lady Hawk

Do hnízda se k Baronovi se připojila nová samice orla mořského. Baron letí do levé větve a ona letí za ním. Baron letí do hnízda a ona ho následuje a oba upravují hnízdo. Vypadá to, že Baron přijal tuto novou samici. Všimněte si jejích velmi tmavých očí, je to mladší silná samice, se šedivějším peří m na hlavě a jiného tvaru zobáku než měla Baronka.

Za hnízdem letí mláďe – při pohledu z kamery 1, 2 a 5. Je to letošní mládě Elle nebo Melle? O několik minut později dorazí nová samice do hnízda na návštěvu. Detailní pohled na novou samičku. Zůstává na hnízdícím stromě téměř 40 minut a poté odlétá doprava.


Nová samička se vrátila těsně před setměním na velmi krátkou návštěvu hnízda.

Nová samice letěla do hnízda pozdě odpoledne na krátký pobyt. Vidíme její tmavé oči, je to velká samička se silnýma nohama a zobákem.


Krásný mladý orel mořský se zastavil na skalách pod hnízdem! Je to minulý potomek barona a baronky?

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)