Mladý 2,5 letý orel mořský přistál na nízké větvi pod hnízdem a zdržel se dvě hodiny.
V poslední době došlo kolem hnízda k průletům mladých orlů a v okolí bylo slyšet rezidentního samečka Barona. Chovná sezóna orlů mořských začíná v polovině ledna a vajíčka obvykle snášejí koncem března.
Baron Blue a Baroness Barefoot byli rezidentní orli na tomto hnízdě od roku 2011 a každý rok vychovávali mladé. Před rokem 2011 bylo hnízdo neobývané téměř 30 let, do té doby nemáme informace o činnosti v této oblasti.
Baroness Barefoot byla nalezena mrtvá v říjnu 2019 nedaleko hnízda. Příčina smrti není známa. V roce 2019 si zranila nohu a boj o území pro ni mohl být dlouhý a obtížný. Možná byla i stará, její věk není znám. Baron byl od té doby viděn s novou mladou samicí jménem NF.
Samička NF byla moc mladá a tak letos nedošlo k hnízdění.


Na ostrově Smola je nejhustší populace hnízdících orlů mořských na celém širém světě. Proto se ornitologové rozhodli pro umístění kamery a sledování hnízdění. Smola je ideální místo! V oblasti, kde se hnízdo nachází, hnízdí více než 50 párů orlů mořských. Norská populace zahrnuje v současné době kolem 3500 chovných párů. Norsko má více než polovinu celé světové populace mořských orlů.
Kameru instaloval Svein Junge s týmem.
Ostrov se nachází v dostatečné vzdálenosti od nejbližší osady. Třífázový kabel vede v délce 1 km na mořském dně, na ostrově se kopal 100 metrový příkop.
V roce 2015 byl obraz přenášen prostřednictvím rádiového spojení. Byly instalovány 2 sady přepínání v případě výpadku. V roce 2016 má nordmøre energiverk optický kabel (NEAS) na ostrov z orlího hnízda. Umožňuje tak větší šířku pásma a vyšší rozlišení. Takže obraz je v plném HD rozlišení.
Technická základna je 50 metrů od hnízda, je to vodotěsná skříňka, která obsahuje, zásuvky, pojistky, dvě 12V baterie jako záloha v případě výpadku napájení, bezdrátový router, mixážní pult atd.
Veškeré vybavení, včetně kamer, audio zařízení, energetických a rádiového spojení, bylo zřízeno v zimě 2014. Dráty ke kameře v blízkosti hnízda jsou maskovány kůrou a všechny kabely jsou zakopané v zemi.
Projekt získal potřebná povolení ke sledování hnízdní oblasti životního prostředí a klimatu oddělení v kraji More og Romsdal a norské přírody inspekce (SNO). Za předpokladu, že ptáci nejsou rušeni.

Online přenos z hnízda

Orel mořský webkamera z hnízda v Norsku


Videozáznam

Zdroj: http://www.streambird.no/, Lady Hawk

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)