Hnízdo orlů mořských se nachází na ostrově Smola.
Na ostrově Smola je nejhustší populace hnízdících orlů mořských na celém světě. Proto se ornitologové rozhodli pro umístění kamery a sledování průběhu hnízdění. Smola je ideální místo! V oblasti kde se hnízdo nachází hnízdí více než 50 párů orlů mořských. Norská populace zahrnuje kolem 3500 chovných párů. Norsko má více než polovinu celé světové populace mořských orlů.


Kamera je umístěna na stromě 4-5 metrů od hnízda.
Ostrov se nachází v dostatečné vzdálenosti od nejbližší osady. Třífázový kabel vede v délce 1 km na mořském dně, na ostrově se kopal 100 metrový příkop. V roce 2015 byl obraz přenášen prostřednictvím rádiového spojení. Byly instalovány 2 sady přepínání v případě výpadku. V roce 2016 společnost nordmøre energiverk instalovala optický kabel (NEAS) umožňuje tak větší šířku pásma a vyšší rozlišení v plném HD.
Technická základna je 50 metrů od hnízda, je to vodotěsná skříňka které obsahuje, zásuvky, pojistky, dvě 12V baterie jako záloha v případě výpadku napájení, bezdrátový router, mixážní pult atd.
Veškeré vybavení, včetně kamer, audio zařízení, energetických a rádiového spojení,bylo zřízeno v zimě 2014. Dráty ke kameře v blízkosti hnízda jsou maskovány kůrou a všechny kabely jsou zakopané v zemi.
Celý projekt získal potřebná povolení ke sledování hnízdní oblasti od životního prostředí a klimatu oddělení v kraji More og Romsdal a norské přírody inspekce (SNO). Za předpokladu, že ptáci nebudou rušeni.

Baron Blue (má modré kroužky) a Baroness Barefoot byli rezidentní orli na tomto hnízdě od roku 2011 a každý rok vychovávali mladé. Před rokem 2011 bylo hnízdo neobývané téměř 30 let, do té doby nemáme informace o činnosti v této oblasti.
Baroness Barefoot byla nalezena mrtvá v říjnu 2019 nedaleko hnízda. Příčina smrti není známa. V roce 2019 si zranila nohu v boji o území. Možná byla i stará, její věk není znám. Baron byl od té doby viděn s novou mladou samicí jménem NF. Samička NF byla moc mladá, a tak nedošlo k hnízdění.
Poslední návštěva Barona v hnízdě byla zaznamenána 23. března 2021, když přinesl klacek. O pět měsíců později se vrátil a zůstal zde přes hodinu. Baron s NF byli spatřeni ornitology v oblasti nedávno, možná zde zahnízdí v roce 2022.


Online přenos z hnízda:

Orel mořský webkamera z hnízda v Norsku


Videozáznam:

Zdroj: streambird.no, videozáznam Lady Hawk

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)